Android 13 - Podsumowanie Google I/O 2022

Android 13 – garść nowości, które pojawią się w tej wersji systemu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Podczas konferencji Google I/O gigant z Mountain View oficjalnie zapowiedział, jakie funkcje i rozwiązania pojawią się w systemie Android 13. Firma postanowiła skupić się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem, ale nie tylko. Nowy system to także wyjątkowo duże możliwości personalizacji.

Co przyniesie Android 13?

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o bezpieczeństwie i ochronie prywatności. Google również wpisuje się w ten trend, ponieważ to właśnie tym kwestiom firma poświęciła sporo miejsca podczas omawiania nowości w Androidzie 13. Przejdźmy jednak do konkretów.

 • Użytkownik będzie bardziej świadomy tego, jakie uprawnienia mają instalowane aplikacje. Zamiast zezwalać na dostęp do dosyć ogólnie sformułowanej kategorii Plików i multimediów, system wyróżni dwie bardziej precyzyjne kategorie: Zdjęcia i filmy oraz Muzyka i dźwięk.
 • Android 13 zapyta użytkownika o pozwolenie na wyświetlanie powiadomień przez konkretne aplikacje. Już teraz możemy wprawdzie zarządzać ustawieniami powiadomień w systemie, ale ma to działać lepiej.
 • Liczba aplikacji, które wymagają dostępu do naszej lokalizacji, ma zostać ograniczona.
 • Aplikacje mają nie mieć możliwości, by samodzielnie dostać się do zawartości schowka. Poza tym historia schowka ma być automatycznie usuwana.
 • Android 13 da też możliwość sprawdzenia poziomu bezpieczeństwa naszego urządzenia i podpowie, co powinniśmy poprawić.

Nowa wersja systemu od Google ma przynieść znaczne usprawnienia w kwestii możliwości personalizacji. Co konkretnie zapowiedział gigant z Mountain View?

 • W Androidzie 13 znajdą się gotowe wzorce kolorystyczne, które możemy zastosować i zmodyfikować w ten sposób wygląd całego systemu, nie tylko ekranu głównego, ale nawet niektórych aplikacji.
 • Widget do odtwarzania muzyki ma wyglądać lepiej i wyświetlać okładki płyt.
 • Nowa wersja systemu będzie zawierać możliwość zróżnicowania ustawień językowych. Najprościej mówiąc, będzie można wybrać język X dla wybranych aplikacji, a język Y dla innych.

Część z usprawnień, które przyniesie Android 13, dotyczy tabletów. Podczas konferencji Google I/O zostały zapowiedziane następujące rozwiązania:

 • Łatwiejsze uruchamianie podzielonego ekranu. Po przeciągnięciu aplikacji z biblioteki na ekran widok automatycznie zostanie podzielony.
 • Obsługa rysika ma zostać poprawiona w taki sposób, aby tablet nie reagował na przypadkowe dotknięcia wyświetlacza ręką podczas używania rysika.
 • Google zamierza również zaktualizować ponad 20 swoich aplikacji, aby były lepiej dostosowane do korzystania z nich na tabletach z Androidem. Wyświetlacze tych urządzeń dają w końcu niemałe możliwości komfortowego nawigowania, ale trzeba dobrze wykorzystać ich przestrzeń.

Czytaj także: Google chce wyeliminować hasła – nadchodzi koniec wpisywania ciągu znaków

Podczas Google I/O gigant z Mountain View zapowiedział również wiele innych nowości w oferowanych usługach i urządzeniach, o których możecie już przeczytać na naszym portalu:

O kolejnych nowościach będziemy informować na bieżąco.

Sprawdź najnowsze wpisy