Tesla z problemami. 130 tyś. aut musiało wrócić. Dlaczego?

Mateusz Jamroz Mateusz Jamroz Newsy

Odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi o przegrzewanie się procesora odpowiadającego za Infotainment w trakcie szybkiego ładowania. Producent już wdrożył aktualizacje mającą naprawić usterkę

Dlaczego?

Miniony rok dla Tesli był przełomowy. Właśnie 2021 roku Amerykański koncern wymienił procesory z Intel Atom na AMD Ryzen. W internecie pojawiły się pewne spekulacje mówiące o tym, że przegrzewanie się jest winom procesorów. Koncern Elona Muska, nie potwierdza, że CPU jest częścią problemu. Niektórzy kierowcy modeli wyposażonych w procesory od AMD skarżą się jednak na niewielki spadek zasięgu względem poprzedniego procesora.

Przeczytaj także: Elon Musk oficjalnie: ban dla Trumpa to zła decyzja

Ostatnie modele wracają do fabryk

Tesla wycofała 130 tysięcy samochodów z rynku z powodu przegrzewania się procesora podczas szybkiego ładowania. Usterka jest na tyle problematyczna, że może spowodować awarię ekranu dotykowego w samochodzie, a nawet kompletne wyłączenie się. Problem dotyczy modeli 3 i Y z 2022 roku, a także modeli X i S wypuszczonych na rynek w 2021 oraz 2022 roku.

Tesla już działa i wprowadza OTA

OTA, czyli over the air to aktualizacja, która pojawiła się już 3 maja. Inżynierowie Tesli wciąż starają się naprawić usterkę, którą zgłasza coraz więcej kierowców. Nie wiadomo dokładnie, jak sama aktualizacja oprogramowania ma rozwiązać problem, jednak na pewno ma to coś wspólnego z systemem zarządzającym szybkim ładowaniem.

Warto rzucić okiem: Używane auta rodzinne mocno zdrożały – najbardziej modele od BMW i Skody

To nie pierwsze wycofanie aut

Tesla już wiele razy wycofywała swoje samochody z rynku. Problemami były zazwyczaj kwestie techniczne, których nie dało się naprawić poprzez aktualizację OTA. W minionym roku firma musiała wycofać prawie pół miliona egzemplarzy dwóch modeli ze względu na wadliwy zatrzask bagażnika. Ciekawe, czy w tym przypadku aktualizacja pomoże i nie będzie trzeba ingerować w części mechaniczne samochodu. Inżynierowie Tesli na pewno dojdą do tego co było przyczyną przegrzewania się centrali infotaiment.

Źródło: theverge.com

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy