Komputer z okrągłym ekranem

Dziwaczny komputer z okrągłym ekranem i procesorem Intel – Raspberry Pi moźe się schować

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przy całej swojej miłości do projektów zbudowanych na Raspberry Pi wiem, że kiedy mowa jest o PC, to najlepiej sprawdzi się jakiś SBC z układem x86. I właśnie tym jest komputer z okrągłym ekranem i procesorem Intel. Mowa tu o naprawdę niewielkiej maszynie, która oczarowuje swoim kształtem obudowy, jak i wyświetlacza. Jest to wręcz retrofuturystyczna wizja bazująca bardziej na zegarze kominkowym, niż czymś, co kojarzymy obecnie.

Komputer z okrągłym ekranem

Warto tu podkreślić, że parametry tego komputera już same w sobie robią spore wrażenie. Ten tekst powstaje na słabszej maszynie. Zacznijmy jednak od najważniejszego elementu: ekranu. Jest to niewielki, bo pięciocalowy okrągły ekran AMOLED o rozdzielczości 1080 × 1080 pikseli. Oczywiście warto tu pamiętać, że mówimy tu o okrągłym panelu, więc ilość pikseli to nie wysokość razy szerokość, a π×r², czyli w tym przypadku  π×540².

Zobacz też: Zewnętrzna karta graficzna do Raspberry Pi – ten projekt prawie działa

Kolejnym ważnym elementem w tym projekcie jest jego obudowa będąca połączeniem zegara kominkowego, a starych PC. To właśnie dzięki niej ten komputer z okrągłym ekranem wygląda tak niesamowicie. Powstała ona w drukarce 3D, chociaż przy takim projekcie drewno również sprawdziłoby się świetnie. Tu warto dodać, że tym, co trzyma obudowę w całości, nie jest klej, zatrzaski, czy śruby, a… magnesy. Całkiem ciekawe podejście trzeba przyznać. Niestety, nie ma w niej wyjścia na żadne porty. Nawet kabel zasilający jest przytwierdzony na stałe. To jednak mogłoby popsuć odbiór urządzenia.

Zobacz też: Ten laptop jest jak stacjonarny PC – można w nim łatwo wymienić praktycznie wszystko

System działa na płycie głównej Framework, czyli chyba najdroższym, intelowym SBC na rynku, który jest płytą główną modularnego laptopa. Warto tu przypomnieć, że jest ona dostępna w trzech konfiguracjach z procesorami i5 lub i7 11. generacji i zintegrowaną grafiką Xe. Niestety, autor nie wspomniał, po którą z nich sięgnął. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną i masową, to warto tu przypomnieć, że płyta od Framework nie ma ich zintegrowanych, jednak oferuje gniazda M.2 i slot dla laptopowych DDR4.

Zobacz też: Mango Pi MQ Pro to nie tylko konkurencja dla Raspberry Pi Zero, ale i ARM

Biorąc pod uwagę wysoką cenę płyty — 399 USD netto — i raczej ozdobną funkcję projektu, to jeśli ktoś uzna, że sam chciałby coś takiego zbudować, to zalecałbym wybór najtańszego SBC od LattePanda. Lub, ewentualnie jeśli ktoś zamierza okazjonalnie na tym pracować, to LattePanda Delta 432. Nie oszukujmy się jedna, to tylko bardzo mały komputer z okrągłym ekranem, a aplikacje są dostosowywane do prostokątnych wyświetlaczy. 

Zobacz też: Chcesz zbudować własnego SteamDecka? A może przerobić monitor na AIO? Framework ma coś dla Ciebie

Oczywiście ten komputer z okrągłym ekranem to nie tylko płyta główna, ekran i obudowa. Może nie tak ciekawym, ale niezwykle istotnym elementem jest klawiatura. Tu autor projektu postawił na produkt firmy Drop z aluminiową obudową, możliwością wyboru jednego z pięciu kolorów i złączem USB-C. 59 klawiszy jest w układzie podobnym do Planck, ale z dodatkowym, programowalnym klawiszem.

Zobacz też: Raspberry Pi z monitorem syren przeciwlotniczych – idealny projekt dla Ukrainy

Warto także nadmienić, że klawiatura ma wbudowany niewielki głośnik. Ten jednak nie obsługuje dźwięków z komputera, a jedynie powiadamia użytkownika o uruchomieniu, zmianie domyślnego układu klawiszy oraz o tym, że klawiatura jest w trybie aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Cały komputer z okrągłym ekranem działa natomiast pod kontrolą systemu Ubuntu 22.04 LTS.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy