Asus szpieguje swoich użytkowników?

2 minuty czytania
Komentarze

szpieg-w-pracy
Dotychczas opinia Asusa wśród użytkowników systemu Android była nienaganna. Producent ten wielokrotnie wykazał się, dostarczając aktualizacje oprogramowania na długo przed konkurencją oraz umożliwiając łatwe odblokowanie bootloadera w swoich tabletach. W ostatnich dniach do Sieci przedostały się niepokojące sygnały, sugerujące to, że Asus bez wiedzy użytkowników pobiera informacje na temat ich urządzeń, które następnie może wykorzystać przeciwko nim.

Źródłem tych informacji jest znane forum XDA-Developers, które zrzesza miłośników systemu Android oraz niezależnych deweloperów. Nie jest tajemnicą, że Asus w swoich urządzeniach umieszcza aplikację Device Tracker, która w założeniu ma służyć do zabezpieczenia sprzętu po kradzieży – umożliwia ona bezprzewodowe wyczyszczenie danych, pobranie informacji z GPS, wykonanie zdjęcia, odtworzenie głośnego dźwięku, a nawet odczytanie danych z urządzenia. Aplikacja ta znajduje się w partycji systemowej, więc usunięcie jej jest utrudnione. Pracuje ona w tle i komunikuje się bezpośrednio z serwerami Asusa.

Jeden z użytkowników XDA twierdzi, że pewnego dnia tajwański producent poinformował go, że gwarancja na jego Transformera Prime została zerwana. Powodem dla takiej decyzji miał być fakt, że jego urządzenie zostało zrootowane. Bardzo go to zdziwiło, zwłaszcza, że nigdy nie oddawał swojego tabletu do serwisu Asusa i nie miał najmniejszego pojęcia, jak producent mógł dowiedzieć się takich informacji. Postanowił podjąć rozmowę z przedstawicielami producenta, którzy powiedzieli, że dowiedzieli się tego dzięki funkcji Device Tracker. Wygląda więc na to, że dzięki tej aplikacji Asus jest w stanie uzyskiwać również szczegółowe dane systemowe, co może rodzić pewne obawy związane z ochroną prywatności.

Jesteśmy ciekawi, czy tajwański producent ustosunkuje się do tych rewelacji. Jak na razie jedyną metodą na pozbycie się funkcji Device Tracker jest usunięcie kilku plików w partycji systemowej, co wymaga jednak uprawnień roota. Zapraszamy do dyskusji na naszym forum, gdzie znajduje się już specjalny wątek związany z tym tematem.

źródło: XDA-developers 

Motyw