akademia pana kleksa film 2023

Powraca Akademia Pana Kleksa

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Newsy

Dla wielu kultowa książka oraz seria filmów „Akademia Pana Kleksa” będzie próbowała znaleźć dla siebie miejsce w XXI wieku. Wiemy kiedy będzie można ją obejrzeć.

Akademia Pana Kleksa – polski Harry Potter?

Akademia pana Kleksa” zadebiutowała jako książka dla dzieci wydana w 1946 roku. Napisał ją Jan Brzechwa. Bohaterem książki jest młody chłopiec, Adaś Niezgódka, który trafia do akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa – czarodzieja i poszukiwacza przygód. Adasia czeka w magicznej akademii pana Kleksa masa niezwykłych przygód.

Popularność książki sprawiła, że w 1983 roku pojawiła się pełnoprawna filmowa adaptacja, również zatytułowana „Akademia pana Kleksa”. Była ona miksturą filmu dla dzieci, fantasy oraz musicalu ze wstawkami animowanymi. W kolejnych latach powstały także jej kontynuacje -„Podróże pana Kleksa” z 1985 roku oraz „Pan Kleks w kosmosie” z 1988 roku, które zawierały w sobie także elementy science-fiction. W rolę Ambrożego Kleksa wcielał się Piotr Fronczewski, który dla całego pokolenia widowni już na zawsze pozostanie panem Kleksem. W filmach z serii można też było zobaczyć m.in. Leona Niemczyka, Jerzego Bończaka czy nawet Marylę Rodowicz.

W 2001 roku próbowano przywrócić pana Kleksa, w postaci animacji „Tryumf pana Kleksa”, ale nie zyskała ona wielkiego zainteresowania i uznania ze strony widzów.

Przeczytaj także: Dlaczego trailery zdradzają fabułę i są pełne spoilerów? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Teraz, na 40-lecie od premiery pierwszego filmu, zaplanowana jest nowa wersja.

Stworzyliśmy zupełnie nową historię na motywach powieści Brzechwy. To swoista koedukacyjna przystań i podróż w głąb własnej wyobraźni, w którą zabierzemy najmłodszych widzów. Wzięliśmy z literatury te elementy, które są wciąż aktualne i uniwersalne. To dzieci zadecydują, czym będzie dla nich Kleks, bo my swojego już mieliśmy, ale po cichu wierzę, że ta postać się po prostu nie starzeje i że ciągle chce się z nią spędzać czas. Może dzięki kilku innowacyjnym pomysłom dzieciaki będą miały szanse być bliżej tej postaci i spędzać z nią więcej czasu na co dzień

opowiada Maciej Kawulski, reżyser nowej wersji „Akademii pana Kleksa”.

Co więcej, firma Open Mind Production chce stworzyć nie tylko nowy film, ale i całe uniwersum skupione wokół Akademii pana Kleksa. Całość doświadczenia będzie nosić nazwę Kleks Academy.

Przygotowania są na ostatniej prostej, więc to też idealny czas, żeby rozwiać nieco mgiełkę tajemniczości. Kleks Academy to nie będzie tylko film, a całe uniwersum, które będzie żyło już przed premierą i jeszcze wiele lat po. Dzięki najnowszym technologiom, tym razem doznania będą znacznie głębsze i bardziej wciągające. Absolwentem szkoły będzie mógł być tak naprawdę każdy, a ścieżka będzie prowadzić od procesu produkcji filmu, poprzez kreatywną zabawą z aplikacją AR, do unikalnych doświadczeń w sferze metaverse

– tłumaczy Karol Belina-Brzozowski, współzałożyciel i dyrektor kreatywny Kleks Academy

Rekrutacja do Akademii pana Kleksa ma się bowiem odbywać za pośrednictwem tokenów NFT. Czy to dobry pomysł? Okaże się, gdy wejdzie w życie. Na pewno jest to interesujący projekt, a już od widzów zależy czy odniesie sukces.

Akademia Pana Kleksa – kiedy premiera nowej wersji filmu?

„Akademia Pana Kleksa” będzie podzielona na dwie części. Pierwszą polscy widzowie zobaczą pod koniec 2023 roku. Druga pojawi się w kinach na początku 2025 roku. Zdjęcia mają wystartować latem 2022 roku.

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy