Dyski twarde WD za 1 USD

Dyski twarde WD za 1 USD — potencjalnie kosztowna pomyłka

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Pomylić się to ludzka rzecz — tak sobie przynajmniej wmawiam, kiedy zgłaszacie jakiś błąd w tekście. I oczywiście nie bagatelizuję tutaj swoich niedociągnięć w sztuce, jednak one, przy tym, co wydarzyło się w przypadku słynnego producenta pamięci masowych to mały pikuś. Mowa tu o sytuacji, w której teoretycznie można było kupić dyski twarde WD za 1 USD. Oczywiście nie wszystkie, jednak pozostałe, promocyjne ceny również są śmiesznie niskie. Biorąc jednak pod uwagę ich dostępność, to producent mógłby nawet do nich dopłacać, a i tak nic by to nie zmieniło.

Dyski twarde WD za 1 USD

Dyski twarde WD za 1 USD

Nieszczęsna promocja dotyczy dysków z serii: Gold, Red Pro, Red Plus, Purple, Purple Pro i Blue. Zacznijmy jednak od tytułowego dysku za 1 USD: mowa tu o Purple surveillance, który do tej pory kosztował 83,99 USD. Kolejną, jeszcze bardziej atrakcyjną promocją jest seria WD Gold, gdzie cenę obniżono ze 117,99 USD do 3 USD. Jeśli chodzi o WD Red Pro, to cena spadła z 209,99 USD do 10 USD, a WD Red Plus, z tej samej ceny startowej do 27 USD. Wszystkie omawiane do tej pory nośniki oferowały 1 TB pojemności. Sytuacja w przypadku nośników pojemniejszych wypada równie dziwnie. I tak Gold 20 TB został wyceniony na 150 USD, co jest spadkiem z 679,99 USD, zaś Red Pro o tym samym rozmiarze to 75 USD, co jest spadkiem z 599,99 USD. Warto także dodać, że taki błąd cenowy występuje tylko w amerykańskim sklepie firmy. Dlatego też podane ceny są w dolarach i nie przeliczałem ich na złotówki, co przy obecnych wahaniach kursu i tak nie miałoby większego sensu.

Zobacz też: WD znowu podaje błędną prędkość HDD – tym razem dyski są… szybsze

Czy to oznacza, że WD musi teraz sprzedawać swoje nośniki po wyżej zaproponowanych cenach? No cóż, na szczęście dla firmy… nie. Nie spotka się także z oburzeniem klientów, którzy zamówili irracjonalnie tanie dyski, a to z prostej przyczyny: żaden z tak przecenionych dysków nie jest dostępny w sklepie WD. Możliwe więc, że to zwykły błąd cenowy, który powstał po zdjęciu dostępności dysków, lub… dziwna, acz skuteczna (w końcu wiele portali o tym pisze) akcja marketingowa firmy.  Co ciekawe tylko HDD Western Digital z interfejsem SATA mają tak niskie ceny. Ceny dysków SSD, przenośnych dysków twardych i dysków twardych Ultrastar pozostają bez zmian.

Zobacz też: Toshiba idzie w ślad za WD – także przyznaje się do dysków SMR

Sytuacja, w której sklepy miały błędy cenowe powodujące absurdalnie niskie ceny, nie jest niczym nowym i powtarzała się na przestrzeni lat. Zwykle kończyło się to na trzy sposoby: 

  • Sklep wysyłał towar, odnotowując na tym straty, ale zyskując w oczach klientów
  • Odmawiał wysłania towaru, co wywoływało krótkotrwałe oburzenie takim zachowaniem
  • Przepraszał klientów i wysyłał bony zniżkowe/mniej wartościowe upominki, aby ich ugłaskać, co przekładało się na narzekanie, ale mniej intensywne.

Producent jest więc w bardzo komfortowej sytuacji, biorąc pod uwagę okoliczności. Dyski twarde WD za 1 USD to tylko ciekawostka, a nie coś, co faktycznie można kupić.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy