Nvidia LHR złamane

Nvidia LHR złamane – kopanie kryptowalut możliwe beż żadnych limitów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nvidia LHR złamane — to hasło, które jeszcze w tamtym roku wywołałoby popłoch wśród graczy, ale dziś jest zapowiedzią co najwyżej drobnej niedogodności. Nim więc przejdziemy do opisania skutków tego osiągnięcia, to musimy spojrzeć na kontekst wprowadzenia tego ogranicznika, oraz wyjaśnić, jaka jest jego rola. Bez tego trudno będzie zrozumieć co właściwie się teraz stało.

Nvidia LHR złamane

Nvidia LHR złamane

W czasie początków kryzysu na rynku kart graficznych z 2020 roku, kiedy to ceny nawet budżetowych konstrukcji przebijały wartość niejednego zestawu komputerowego, Nvidia wprowadziła oprogramowanie ograniczające potencjał swoich układów w kopaniu kryptowalut. Stało się to przez wzgląd na graczy i osoby, które do pracy wymagają potężnych układów graficznych. Przyczyna tamtego kryzysu była dość prozaiczna: ceny kryptowalut wystrzeliły do rekordowych poziomów, przez co moda na kopanie powróciła. Tym samym karty graficzne zaczęły znikać ze sklepowych półek w ekspresowym tempie.

Zobacz też: Hakerzy wykradli 190 GB danych Samsunga – to ci sami żartownisie, których zaatakowała Nvidia

Można więc powiedzieć, że to brzmi jak sytuacja z końca 2018 roku. Są jednak pewne różnice: zacznijmy od przerwanych łańcuchów dostaw z powodu pandemii, wzrostu rynku gier — rzecz jasna także z powodu pandemii, a także nauczce, jaką dostali producenci kart graficznych, kiedy po pęknięciu kryptowalutowej bańki z 2018 roku spadek układów graficznych nagle wyhamował.

Zobacz też: Karty graficzne GeForce – moc, która przychodzi w zestawie

Aby zabezpieczyć siebie i graczy przed powtórką z rozrywki, Nvidia dla swoich kart dedykowanych gamingowi zaczęła dodawać ogranicznik LHR. Ten w momencie, kiedy wykrywał, że karta służy nie do przetwarzania grafiki, a do kopania kryptowalut drastycznie obniżał jej wydajność. Rzecz jasna ogranicznik dotyczył tylko nowo sprzedanych kart i nie ograniczał możliwości wydobywczych już istniejących koparek kryptowalut. Nvidia ogłosiła, że złamanie ogranicznika jest praktycznie niemożliwe. Wkrótce po tym sama przypadkiem wydała aktualizację, która… zdejmowała ogranicznik. No cóż, po tej wpadce firma się nie poddała i jeszcze raz założyła ograniczenie na karty.

Zobacz też: Bitcoin traci na wartości. Od listopada ponad 50% spadku.

Warto tu także napomknąć, że podczas ataku hakerskiego grupy Lapus$, kiedy to Nvidia przeprowadziła kontruderzenie, co wywołało gniew wśród hakerów, którzy… poskarżyli się w sieci, że zostali zaatakowani, ogłosili oni, że jeśli Nvidia nie zdejmie ogranicznika LHR, to… oni to zrobią dzięki skradzionym danym. Oczywiście Zieloni zignorowali tę absurdalną prośbę. To wszystko jednak tylko pieśń przeszłości. Otóż ograniczenie Nvidia LHR zostało właśnie złamane.

Nvidia LHR złamane – co dokładnie się stało?

Nvidia LHR złamane

Dokładniej rzecz biorąc, oprogramowanie wydobywcze NiceHash może teraz obejść Nvidia LHR, tym samym przywracając pełną wydajność wydobywczą większości układów GPU. Gdyby to stało się kilka miesięcy temu, to każdy, kto nie jest górnikiem, ale potrzebuje karty graficznej mógłby zacząć przeklinać NiceHash. Teraz jednak to nie ma aż takiego znaczenia z kilku powodów.

Zobacz też: Już nie tylko karty graficzne – braki procesorów dotykają także smartfonów

Zacznijmy od tego, że zakup karty graficznej, i to w normalnej cenie znów jest możliwy. Nie jest to już towar deficytowy, o który ludzie się zabijają. I biorąc pod uwagę, że protokół wydobywczy ETH wkrótce ulegnie zmianie przechodząc na ETH 2.0, to szanse na to, że ktoś się rzuci na karty graficzne w celu budowy koparek jest niewielkie — te się po prostu nie zwrócą. Kolejną kwestią jest to, że Ethereum w ciągu ostatnich sześciu miesięcy straciło niemal 50% na wartości, a kursy wciąż wskazują na dalsze spadki. Podobnie sytuacja ma się w przypadku BitCoina. Sytuacja na rynku kryptowalut nie zachęca więc do inwestycji sprzętowych.

Zobacz też: Gigantyczna kolejka po karty GeForce – noc na zimnie nie była straszna graczom

Tym bardziej że w przypadku oprogramowania NiceHash jest spory haczyk, a nawet kilka. Po pierwsze, metoda ta działa obecnie tylko na maszynach z systemem Windows. Po drugie obsługuje tylko algorytm DaggerHashimoto (Ethash). Po trzecie nie działa ona na kartach GeForce RTX 3050 i GeForce RTX 3080 12GB, ponieważ te podobno są wyposażone w nowy algorytm LHR.

Nieudane próby

Jako ciekawostkę warto także dodać, że pojawiały się wcześniej pewne próby złamania Nvidia LHT. Kilka miesięcy temu pojawiło się narzędzie odblokowujące, które miało przywrócić pełną wydajność wydobycia, ale okazało się, że jest to tylko złośliwe oprogramowanie.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy