atak hakerów na rosyjską telewizję

Kolejny atak hakerów na rosyjską telewizję – widzowie zobaczyli mocny komunikat

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W poniedziałek 9 maja miał miejsce atak hakerów na rosyjską telewizję. Widzowie próbujący wyświetlić informacje o programie ujrzeli komunikat z antywojennym przekazem. To już kolejne tego typu zdarzenie w Rosji. W przeszłości hakerzy przejmowali też drukarki obywateli Rosjan, by zwrócić się do nich z apelem.

Atak hakerów na rosyjską telewizję i jednoznaczne przesłanie

Widzowie rosyjskiej telewizji mogą, podobnie jak w Polsce, wyświetlić na swoich telewizorach podstawowe informacje o nadawanym programie. W poniedziałkowy poranek czekała ich jednak niespodzianka, za którą odpowiadają hakerzy. Zamiast opisu audycji wyświetlał się napis o następującej treści: Na waszych rękach jest krew tysięcy Ukraińców i ich setek zamordowanych dzieci. Telewizja i władza kłamią. Nie dla wojny.

Informację o włamaniu do rosyjskich kanałów telewizyjnych przekazała agencja Interfax-Ukraina. Według jej ustaleń zhakowano zapowiedzi audycji w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus. Celem hakerów padł również program telewizyjny w serwisie Yandex. Zdaniem internautów zmieniono rozpiskę dla kanałów Pierwyj oraz Rossija-1.

Francis Scarr z BBC opublikował na Twitterze nagranie pokazujące, jak wyglądają opisy programów. W rozpiskach dla wielu kanałów pojawia się tylko antywojenny komunikat, zamieszczony w miejscach, gdzie standardowo znajdują się nazwy emitowanych programów. Możecie to zobaczyć na zamieszczonym powyżej filmiku.

Czytaj także: Czy Elon Musk pomaga Ukrainie? Miliarder bardzo zawiódł w jednej kwestii

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w Rosji. W lutym aktywiści z Anonymous zhakowali rosyjskie kanały telewizyjne, żeby pokazać prawdę o wojnie. Telewidzowie zamiast programów, które znajdowały się w ramówce, mogli obejrzeć m.in. budynki w ruinie i tragedię ludzi dotkniętych przez wojnę. Z kolei w marcu hakerzy przejmowali drukarki Rosjan i za pomocą tych urządzeń informowali Rosjan o kłamstwach kremlowskiej propagandy. Obywatele Rosji, działajcie teraz, by powstrzymać terrorystów. Putin zabija tysiące ludzi na Ukrainie – to treść drukowanego na masową skalę komunikatu. Za pośrednictwem zhakowanego sprzętu drukowano też instrukcje instalacji oprogramowania, które miało pozwolić Rosjanom ominąć cenzurę i zyskać dostęp do rzetelnych informacji.

źródło: PAP, Twitter, zdjęcie główne: Twitter/Igor Sushko

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy