Apple Pay oskarżone o monopol

Nie tylko Rosja – UE też ma problemy z Apple Pay

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Apple Pay zostało jakiś czas temu wyłączone w Rosji ku zadowoleniu cywilizowanego świata. Nie oznacza to jednak, że firma może z tego powodu liczyć na łagodniejsze traktowanie w innych regionach. Komisja Europejska uważa, że Apple powinno udostępnić swoje interfejsy API NFC konkurencyjnym aplikacjom portfelowym. Oczywiście producent iPhone nie chce się na to zgodzić. Twierdzi, że to w znacznym stopniu zaszkodziłoby poziomowi bezpieczeństwa jego klientów.

Apple Pay oskarżone o monopol

Apple Pay oskarżone o monopol

W związku z zaistniałą sytuacją i brakiem porozumienia z Apple Komisja Europejska wydała oficjalne oświadczenie z zastrzeżeniami wobec producenta. Według Komisji jest to nadużycie dominującej pozycji firmy i jest sprzeczne z prawem konkurencji Unii Europejskiej. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, powiedziała:

Płatności mobilne odgrywają szybko rosnącą rolę w naszej gospodarce cyfrowej. Dla integracji europejskich rynków płatniczych ważne jest, aby konsumenci mogli korzystać z konkurencyjnego i innowacyjnego środowiska płatności. Mamy sygnały, że firma Apple ograniczyła dostęp stron trzecich do kluczowych technologii niezbędnych do opracowania konkurencyjnych rozwiązań w zakresie mobilnych portfeli na urządzeniach Apple. W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń wstępnie stwierdziliśmy, że firma Apple mogła ograniczać konkurencję z korzyścią dla własnego rozwiązania Apple Pay. Jeśli to się potwierdzi, takie postępowanie będzie nielegalne w świetle naszych zasad konkurencji.

Następnie dodała, że niektóre serwisy płatnicze zrezygnowały z planów wprowadzenia funkcji płatności NFC, ponieważ nie byłyby w stanie dotrzeć do użytkowników iPhone.

Zobacz też: Cinkciarz udostępnia Apple Pay użytkownikom kart wielowalutowych

Apple wydało w tej sprawie następujące oświadczenie, w którym broni swojej decyzji:

Zaprojektowaliśmy Apple Pay, aby zapewnić użytkownikom łatwy i bezpieczny sposób cyfrowej prezentacji ich dotychczasowych kart płatniczych, a bankom i innym instytucjom finansowym możliwość oferowania swoim klientom płatności zbliżeniowych. Apple Pay jest tylko jedną z wielu dostępnych dla europejskich konsumentów opcji dokonywania płatności i zapewniło równy dostęp do NFC, ustanawiając jednocześnie wiodące w branży standardy w zakresie prywatności i bezpieczeństwa.

No cóż, może i faktycznie Apple Pay jest jedną z wielu opcji, jednak nie z perspektywy posiadaczy iPhone — w ich przypadku nie ma alternatyw. Biorąc zaś pod uwagę ostatnie naciski UE czasy, w których wystarczyło powiedzieć, że nie ma się monopolu w ekosystemie iOS, bo istnieje Android, raczej już minęły bezpowrotnie.

Źródło: ec.europa.eu, TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy