wyścig o przywództwo technologiczne

UE przegrywa wyścig o przywództwo technologiczne? Są obawy o standardy związane z AI

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący sztucznej inteligencji. Jego autorzy zwracają uwagę na wyścig o przywództwo technologiczne, w którym Unia Europejska pozostała w tyle. Budzi to obawy o to, czy standardy dotyczące wykorzystania AI nie zostaną wypracowane przez podmioty niedemokratyczne.

Raport przyjęty przez Europarlament a wyścig o przywództwo technologiczne

fot. Parlament Europejski

W przyjętym we wtorek raporcie Parlament Europejski podkreśla potencjał, jaki może mieć sztuczna inteligencja w medycynie, walce z głodem i ochroną klimatu, ale jednocześnie przestrzega przed możliwością wykorzystania tej technologii przez autorytarne reżimy. Europosłowie zauważają, że Unia Europejska pozostała w tyle w wyścigu o przywództwo technologiczne. Ich zdaniem stwarza to ryzyko opracowania standardów związanych z AI poza UE, np. przez podmioty niedemokratyczne. Eurodeputowani uważają, że to Unia Europejska powinna działać jako globalny twórca standardów opisujących sztuczną inteligencję.

Według europosłów trzeba osiągnąć globalne porozumienie w sprawie standardów wykorzystania AI. Argumentują, że technologia ta rodzi pytania etyczne i prawne oraz powoduje obawy związane choćby z rozwojem w zakresie śmiercionośnych autonomicznych systemów broni. W dokumencie przyjętym przez Parlament Europejski jest też zwrócona uwaga na możliwość przetwarzania przez AI danych na niespotykaną skalę, co otwiera drogę potencjalnej masowej inwigilacji. Eurodeputowani ostrzegają przed stosowaniem przez autorytarne reżimy AI do kontroli, masowego nadzoru i oceniania obywateli lub ograniczenia swobodnych podróży.

Co zatem powinna zrobić Unia Europejska? Zdaniem europosłów priorytetowo zająć się współpracą z partnerami o podobnych poglądach, by chronić prawa podstawowe i minimalizować nowe zagrożenia technologiczne. Przewodniczący parlamentarnej komisji ds. sztucznej inteligencji Dragos Tudorache (Renew) uważa, że przyszła globalna konkurencyjność w sektorze cyfrowym jest zależna od zasad, które teraz są wprowadzane. Zasady te muszą być zgodne z naszymi wartościami: demokracją, rządami prawa, fundamentalnymi praw i poszanowania porządku międzynarodowego. Powodzenie w tym zakresie jest najważniejsze, ponieważ walka między autorytaryzmem a demokracją staje się coraz ostrzejsza i niestety coraz bardziej zabójcza, jak to widzimy w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę – mówi.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja — nadzieja na lepszą przyszłość i niebezpieczna broń w jednym

Raport będzie wykorzystany podczas prac nad ustawą o sztucznej inteligencji w komisjach Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Wspólne głosowanie przez obie komisje nad ustawą zaplanowano na koniec września.

źródło: EuroPAP News, zdjęcie główne: Possessed Photography/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy