Chrome 101

Chrome 100 to porażka – Google chce, żebyś jak najszybciej zaktualizował przeglądarkę

2 minuty czytania
Komentarze

Może i Chrome 100 nie przyniosło rewolucyjnych zmian godnych tak dużego przeskoku w numeracji, ale za to dostarczyło nam multum krytycznych błędów bezpieczeństwa. Odstawmy jednak Walaszkiewizmy na bok, bo problem jest naprawdę poważny. Na szczęście Google było świadome tego problemu i w związku z tym bardzo szybko została wydana poprawiona wersja przeglądarki Chrome, oznaczona numerem 101.0.4951.41, która załatała 29 luk bezpieczeństwa. Została ona wydana dla systemów Windows, Mac OS i Linux.

Chrome 101

Chrome 101
Chrome

Fakt, że Chrome 100 okazało się dziurawe jak ser szwajcarski, na pewno przypadł do gustu kilku badaczom bezpieczeństwa. Google wypłaciło w sumie 29 tysięcy dolarów za cztery z sześciu najbardziej krytycznych luk. Pozostałe dwie zostały odkryte przez programistów Chrome we własnym zakresie. Obejmują one następujące pozycje:

  • CVE-2022-1477: Use after free w Vulkan.
  • CVE-2022-1478: Use after free w SwiftShader.
  • CVE-2022-1479: Use after free w ANGLE.
  • CVE-2022-1481: Use after free w Sharing.
  • CVE-2022-1482: Niewłaściwa implementacja w WebGL.
  • CVE-2022-1483: Przepełnienie bufora sterty w WebGPU.

Zobacz też: Jak zainstalować rozszerzenia Chrome Web Store na Androidzie?

Niestety, ale Google nie ujawniło szczegółów dotyczących tych luk. Biorąc jednak pod uwagę, że większość osób wciąż korzysta z Chrome 100, to jest to jak najbardziej racjonalne podejście. Google w komunikacie podkreśliło, że chce poczekać, aż większość użytkowników zaktualizuje swoje przeglądarki, zanim opublikuje dokładne informacje na temat tych zagrożeń i tego, jak napastnicy mogą je wykorzystać. Podobnie firma postąpiła w przypadku bibliotek firm trzecich, które także zawierają spore uchybienia. To jednak nie Google będzie je łatać.

Zobacz też: Podróże Google – nowa opcja ułatwi powrót do poprzednich wyszukiwań w Chrome

Google oznaczył pozostałe 23 poprawki jako w większości średnie zagrożenia, a cztery z nich jako niskie. Można się z nimi zapoznać w informacjach o wydaniu Chrome 101. Warto tu podkreślić, że przejście z Chrome 99 na Chrome 100 również zostało wymuszone z powodu groźnej luki bezpieczeństwa. Miejmy więc nadzieję, że sytuacja ta się nie powtórzy, i nie będziemy zmuszeni do ekspresowego przechodzenia na Chrome 102. Niestety, ale błyskawiczne wydawanie nowej wersji, aby tylko rozwiązać problem poprzedniej, może się przełożyć na zwiększone ryzyko dalszych błędów, czego najlepszy przykład mamy w tej sytuacji. Miejmy nadzieję, że po uporaniu się z nimi zespół Chrome wyciągnie nauczkę i przyłoży się lepiej do pracy nad przeglądarką, nawet jeśli będzie się to wiązało z opóźnieniami w planach wydawniczych. Na pewno taka zmiana podejście wyszłaby nam wszystkim na lepsze.

Źródło: TechSpot

Motyw