AI opracowała wytrzymalszy beton

Planujesz budowę? AI opracowała wytrzymalszy beton, który może w tym pomóc

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Oczywiście, zanim w ogóle będzie to możliwe —  w końcu to zupełnie nowa formuła betonu — to minie jeszcze trochę czasu. Biorąc jednak pod uwagę ceny materiałów budowlanych, stale rosnące stopy procentowe, oraz to, że wielu budowlańców wyjechało na Ukrainę, to spora część z nas i tak odłoży swoje plany budowy domu na bliżej nieokreśloną przyszłość. To oznacza, że AI opracowała wytrzymalszy beton, z którego faktycznie będziemy mogli skorzystać, chociaż biorąc pod uwagę okoliczności to niekoniecznie dobra wiadomość.

AI opracowała wytrzymalszy beton

AI opracowała wytrzymalszy beton

Mogłoby się wydawać, że beton to po prostu taka breja, która z czasem robi się twarda. Jednak mało kto wie, że proces ten jest bardzo długi. W dobrych warunkach beton może osiągnąć swoją maksymalną twardość i wytrzymałość po kilkudziesięciu latach. Niestety, często do tego nigdy nie dochodzi ze względu na szkodliwe warunki powodujące jego erozję i inne typy uszkodzenia, co obniża jego wytrzymałość. Czas więc działa zarówno na korzyść, jak i niekorzyść tego materiału. Z tego też powodu naukowcy z Uniwersytetu Illinois nawiązali współpracę z Meta AI, aby opracować sztuczną inteligencję do tworzenia, udoskonalania i testowania nowych receptur, które pozwolą na zwiększenie wytrzymałości betonu przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu jego produkcji na środowisko. 

Zobacz też: Zużyte turbiny wiatrowe? Polska firma ma pomysł, jak rozwiązać ten problem

Oczywiście to nie jest tak, że wystarczy zapytać AI jak stworzyć idealny beton. Nie jest to w końcu czołg z jeziora, aby znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Taką sztuczną inteligencję trzeba najpierw nauczyć, czym jest beton, jakie ma właściwości i wyjaśnić jej, czego tak właściwie od tego betonu oczekujemy. W tym celu wykorzystano olbrzymi zestaw ponad 1000 receptur betonu, ich atrybuty i odpowiadające im dane dotyczące wytrzymałości. To właśnie na ich podstawie AI było w stanie opracować nowe formuły — dokładnie tak, nie jedną, a wiele. Zespół badawczy natomiast wybrał kilka najbardziej obiecujących, które poddano dalszemu przeglądowi, testom i dopracowaniu. 

Zobacz też: Nie panele fotowoltaiczne, a specjalny beton naładuje w przyszłości pojazdy elektryczne

W ten sposób udało się uzyskać beton, który przewyższał standardowe wskaźniki wytrzymałości przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla nawet o 40%. Redukcja ta jest nie lada wyczynem i oznacza znaczne zmniejszenie ogólnego śladu węglowego materiału. Dlaczego to tak ważne? Otóż miliardy ton betonu produkowanego na całym świecie mogą odpowiadać nawet za 8% rocznej globalnej emisji CO2. Co jednak bardziej istotne dla przyszłych budów, udało się to osiągnąć przez redukcję zużycia cementu w mieszance, czyli najdroższego jej elementu. Tym samym nowa receptura betonu jest nie tylko wytrzymalsza i bardziej ekologiczna, ale także ekonomiczna. Musimy jednak jeszcze poczekać na ostatnie testy, nim zostanie ona udostępniona światu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy