Windows XP na procesorze 1 MHz

Windows XP na procesorze 1 MHz Intel Pentium – no prawie, ale i tak to robi wrażenie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NTDEV to może i mało znany twórca na YouTube — niecałe 8 tysięcy subskrypcji — jednak robi rzeczy naprawdę niezwykłe. Jedną z ich jest uruchomienie Windows XP na procesorze 1 MHz. Jaki to procesor zapytacie? A raczej zapytalibyście, gdybyście jakimś cudem przeoczyli tytuł. No rzecz jasna Intel Pentium. No dobrze, ale który Pentium? No cóż, tak właściwie to… żaden. I zanim ktoś uzna, że podczas pierwszomajowego grilla nieco przesadziłem z kiełbaskami, przez co jeszcze bełkoczę od nadmiaru zwęglonego mięsa, to wiedzcie, że zaraz Wam wszystko wytłumaczę, bo to naprawdę ma sens.

Windows XP na procesorze 1 MHz

Do przeprowadzenia swojego eksperymentu NTDEV poszedł po linii najmniejszego oporu: zamiast zbudować retro komputer i umieścić w nim podzespoły z epoki, to postawił on na maszynę wirtualną. To wymagałoby bowiem znacznie więcej pracy, a także zwiększyło koszty całego projektu. Pamiętajmy też, że samo znalezienie w pełni sprawnych części nie jest wcale takie proste. Dochodzi tu jeszcze fakt, że procesorów Pentium o taktowaniu 1 MHz zwyczajnie nie ma. Pierwszy model z tym oznaczeniem pochodzi z 1993 roku i pracuje on z częstotliwością 60 MHz. Intel oczywiście dysponował także znacznie starszymi układami, które oferują 1 MHz, jednak ich architektura uniemożliwiłaby uruchomienie Windowsa XP.

Zobacz też: Windows XP wiecznie żywy – minęło 20 lat, a fani nadal go używają

Dlatego też wybór maszyny wirtualnej jest tu najbardziej sensownym: nic bowiem nie stało na przeszkodzie, aby emulować układ Intel Pentium i przypisać mu taktowanie 1 MHz. Może i efekt wow znacznie mniejszy, ale za to wymagało to o wiele mniej pracy i rzeczywiście uruchomiono Windows XP na procesorze 1 MHz. Tylko czy to działało? Oczywiście! I to jak… wolno. Warto jednak pamiętać, że w minimalnych wymaganiach Windows XP znajduje się procesor Intel Pentium MMX 233 MHz, a tu mamy coś 233 razy wolniejszego. Nie powinien więc dziwić fakt, że samo uruchomienie się systemu to była kwestia 3 godzin. Zrobienie czegokolwiek wymagało natomiast cierpliwości szachisty toczącego korespondencyjną rozgrywkę z kimś  z drugiego końca świata, chociaż autor pomysłu nie robił zbyt dużo. Jednak pamiętajmy: To wciąż jest Windows XP na procesorze 1 MHz, a mimo to całość działa! Piekielnie wolno, ale działa!

Zobacz też: Windows XP miał wyglądać jak system Apple. Dziwny projekt Microsoft

Całość się jednak wysypała przy próbie wyłączenia systemu. Wtedy wyskoczył dobrze znany użytkownikom Windowsa XP niebieski ekran śmierci. Chociaż wyskoczył to złe określenie. Raczej się wyczołgał. Komunikaty o błędzie pojawiały się dość wolno, linijka po linijce, sekunda po sekundzie. W przypadku normalnej konfiguracji wszystko powinno wyskoczyć na raz, a nie tak powoli i ślamazarnie. Jednak można tu ogłosić sukces: Windows XP na procesorze 1 MHz działa.

Źródło: YouTube

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy