Ponad połowa młodych ludzi jest zaniepokojona bezpieczeństwem danych osobowych

Maksymilian Rybicki Maksymilian Rybicki Newsy

Socjologowie z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego (UrFU) zidentyfikowali obawy młodych ludzi związanie z bezpieczeństwem cyfrowym. Zdaniem ekspertów są to dodatkowe obawy, które nie zastępują, ale uzupełniają i wzmacniają te tradycyjne. Pojawiły się na tle niepewności, narastania sił, które pozostają poza ludzką kontrolą. Rozwinięta inteligencja emocjonalna, kreatywność i umiejętność współpracy pomagają je przezwyciężyć.

Zaniepokojenie bezpieczeństwem cyfrowym

bezpieczeństwo

W swoim badaniu socjologowie przeprowadzili wywiady z 1050 osobami w wieku 18-30 lat. Respondentów poproszono o ocenę, jakie zagrożenia cyfrowe dotyczą ich najbardziej. Badanie rozpoczęto w 2020 roku, a wyniki opublikowano w kwietniu 2022 roku w czasopiśmie Changing Societies & Personalities.

Wpływ i kontrola

Pierwsza grupa obaw to wpływ i kontrola. Dotyka problemu ingerencji w prywatność za pomocą środków technicznych. Ta kategoria jest najważniejsza dla młodych ludzi: 55,8% obawia się całkowitej kontroli za pomocą oprogramowania do monitoringu. 48,5% respondentów uważa, że grozi im podsłuchiwanie, śledzenie treści w sieciach społecznościowych i niemożność utrzymania korespondencji w tajemnicy.

– mówi Natalia Antonova, profesor na Wydziale Socjologii Stosowanej UrFU.

Wyniki pokazały, że 45,8% młodych ludzi obawia się manipulacyjnego wpływu mediów i wzrostu liczby fałszywych wiadomości. Jednocześnie jedynie 27,8% i 18,1% respondentów obawia się odpowiednio mikroczipowania i manipulacji genetycznych. Naukowcy uważają, że zagrożenia te wydają się bardziej kontrolowane, zarówno ze strony jednostki (poprzez kontrolę wyborów żywieniowych, procedur medycznych itp.), jak i programów rządowych.

Przestępczość i bezpieczeństwo

Druga grupa obaw to przestępczość i bezpieczeństwo. Tutaj młodzi ludzie obawiają się nielegalnych działań z wykorzystaniem technologii cyfrowej.

Jednym z głównych obaw 56% młodych ludzi jest bezpieczeństwo danych osobowych. Jest to związane zarówno z rozwojem danych osobowych w sieciach społecznościowych i komunikatorach, jak i wzrostem liczby ataków hakerskich i wirusów. 42,9% młodych obywateli boi się oszustów internetowych, a 25,8% boi się utraty ważnych informacji, w tym rozbicia telefonu, niezapisania danych, zapomnienia hasła lub braku połączenia z Internetem.

– wyjaśnia Sofia Abramova, adiunkt na Wydziale Socjologii Stosowanej UrFU.

Zmiany w sposobie i tempie życia oraz sposobach interakcji

Trzecia grupa lęków opiera się na zmianach w sposobie i tempie życia, sposobach interakcji. Tym samym 28,4% ankietowanych wskazuje na ciągły brak czasu, przyspieszenie komunikacji i obawy o niewykonanie wszystkich zadań na czas. Respondenci są również zaniepokojeni rozwojem komunikacji online i komunikacji z systemami elektronicznymi (boty, autorespondery, systemy produktowe itp.).

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje „Duch Kijowa”. Pilot zginął podczas bitwy powietrznej

W rezultacie 15,3% młodych ludzi porusza problemy związane z rosnącą nieufnością społeczną na tle rosnącej zależności życia i zdrowia człowieka od innych ludzi i systemów elektronicznych: w transporcie publicznym, samolotach, windach, interwencjach medycznych

– wyjaśnia Sofia Abramova.

Negatywne konsekwencje rozwoju technologicznego

Respondenci obawiają się również negatywnych konsekwencji rozwoju technologicznego. Na przykład 22,2% młodych obywateli obawia się robotyzacji procesów pracy i wypierania ludzi przez roboty. 14,6% mówi wprost o negatywnych emocjach w związku z ekspansją sztucznej inteligencji.

Nierówność społeczna

Piąty rodzaj strachu to nierówność społeczna. Młodzi ludzie negatywnie oceniają wzrost nierówności w dostępie do zasobów informacyjnych i technologii, wykluczenie obywateli z gospodarki w zależności od poziomu kompetencji cyfrowych i wykształcenia oraz wieku. W rezultacie obawiają się, że korzyści będą rozdzielane coraz bardziej nierówno, zarówno wśród mieszkańców kraju, jak i między krajami.

Na uwagę zasługuje to, że młodzi ludzie jednocześnie boją się totalnej inwigilacji przez telefon oraz pozostawienia bez urządzeń mobilnych. Obawy kształtują irracjonalne zachowania pokolenia cyfrowego, pociągające za sobą poważne przemiany w życiu codziennym.

– mówi Natalia Antonova.

Źródło: TechXplore

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy