Rząd odbierze bon 250 zł na zakup telewizora

Kupiłeś drogi telewizor z bonem 250 zł? Czeka Cię postępowanie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przejście z DVB-T1 na DVB-T2 to dla wielu osób konieczność kolejnych wydatków. O ile znaczna część nowoczesnych telewizorów, czy dekoderów obsługuje obydwa te standardy, to urządzenia nieco starsze wymagają już wymiany. W tym celu — chociaż co bardziej sceptyczni twierdzą, że chodzi tu tylko o ściągalność abonamentów — rząd postanowił zorganizować dofinansowanie: 100 złotych do zakupu dekodera i 250 złotych do zakupu telewizora. Wszystko pod postacią bonu. I niestety, tutaj zaczął się cyrk…

Rząd odbierze bon 250 zł na zakup telewizora

Rząd odbierze bon 250 zł na zakup telewizora

Założenie projektu — według obecnej narracji — polegało na wypłaceniu wyżej wspomnianych bonów osobom, których może być nie stać na zakup telewizora/dekodera. W praktyce jednak nie funkcjonuje żadna metoda weryfikacji dochodów — nawet w formie deklaracji dotyczącej zarobków — a tym bardziej nie ma limitu ceny telewizora przy wykorzystaniu bonu. Tym samym teoretycznie nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby ktoś kupił najdroższy telewizor na rynku, chociażby rozwijany OLED i drobny procent ceny pokrył bonem 250 zł. W praktyce jednak rząd się… rozmyślił. Na stronie gov.pl znalazło się następujące oświadczenie:

Składając wniosek świadczeniobiorca oświadcza m.in., że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną. W związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. Identyfikujemy jednak nadużycia w tym zakresie, co spowodowało, że uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania. Oprócz zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. 

Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych,  a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

Zobacz też: Dziś drugi etap przejścia na DVB-T2 w Polsce – zmiana dotyczy mieszkańców tych województw

Pomijając to, że informacje te pojawiły się po fakcie, to wciąż niewiele one wnoszą. Na przykład nie ma jasnej wzmianki o tym, co oznacza trudna sytuacja materialna, poza tym, że obciąża ona zbytnio budżet na zakup telewizora. Nie podano jednak, że chodzi tu o jakikolwiek telewizor. Natomiast jeśli kogoś nie stać na zakup tego za 13 tysięcy z powyższego przykładu, to wg powyższej definicji  jest to przykład trudnej sytuacji materialnej. Co więcej, wyżej też nie ma podanej kwoty, do jakiej można kupić telewizor. 13 tysięcy to tylko przykład. Nie można więc na jego podstawie uznać, że 12 999,99 zł za telewizor to limit, powyżej którego telewizory stają się zbyt drogie na uzyskanie bonu. Nie ma więc podanych nigdzie widełek, w których zakup telewizora oznacza, że możemy spać spokojnie. 

Źródło: gov.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy