Duch Kijowa

Nie żyje „Duch Kijowa”. Pilot zginął podczas bitwy powietrznej

Maksymilian Rybicki Maksymilian Rybicki Newsy

Jak podają ukraińskie źródła, legendarny pilot myśliwca „Duch Kijowa”, który zestrzelił ponad 40 rosyjskich samolotów, zginął w bitwie powietrznej w zeszłym miesiącu. 

Legendarny pilot  MiG-a 29

„Duch Kijowa” swoją sławę zyskał po tym, jak ukraiński rząd w pierwszy dzień inwazji opublikował w mediach społecznościowych nagrania, na których widać, jak anonimowy jeszcze wtedy pilot MiG-a 29 zestrzeliwał kolejne rosyjskie maszyny. Tylko w ciągu pierwszych 30 godzin walk z Rosją miał zestrzelić sześć samolotów.

Najnowsze informacje potwierdziły tożsamość mężczyzny. To Stepan Tarabalka, 29-letni major. Urodził się w rodzinie robotniczej we wsi Koroliwka na zachodzie Ukrainy. Uczęszczał do Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych. Jego matka Nahtalia powiedziała, że obserwował odrzutowce MiG przelatujące nad ich domem i zawsze marzył o tym, że zostanie pilotem myśliwca.

„Zawsze obserwował spadochroniarzy w ich ćwiczeniach powietrznych. I biegł w ich kierunku, żeby zobaczyć, gdzie wylądowali. Od wczesnego dzieciństwa zawsze marzył o niebie, o lataniu wyżej niż chmury”. – powiedziała.

„Duch Kijowa” zginął podczas bitwy powietrznej

Legendarny pilot został zestrzelony 13 marca, walcząc z „przytłaczającymi” siłami wroga

Pozostawił swoją żonę Olenię i ośmioletniego syna Yarika. Ukraińskie media podają, że jest osobiście odpowiedzialny za zestrzelenie 40 rosyjskich samolotów, a być może i więcej.

Dwa dni przed śmiercią Sztab Generalny Ukrainy udostępnił to zdjęcie, na którym widać Tarabalke siedzącego w kokpicie. Podpisali je: „Witaj okupancie, idę po twoją duszę!”

Stepan Tarabalka został odznaczony pośmiertnie najwyższym medalem w kraju za waleczność w walce, Orderem Złotej Gwiazdy oraz tytułem Bohatera Ukrainy. Hełm i gogle pilota mają zostać wkrótce wystawione do sprzedaży na aukcję w Londynie. Nie podano jednak więcej szczegółów.

Przez utajnienie tożsamości pilota powstało wiele teorii podważających istnienie „Ducha Kijowa”. Pojawiły się spekulacje, że on sam i jego zdumiewająca liczba ofiar była mitem stworzonym przez rząd ukraiński, aby wzbudzić odwagę w swoich szeregach.

Źródło: The Times

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy