locked shields

Ćwiczenia w cyberbezpieczeństwie NATO Locked Shields – duży sukces Polaków

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polsko-litewska drużyna zajęła drugie miejsce w globalnych ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa NATO Locked Shields. W rywalizacji brały udział 24 zespoły. Scenariusz zakładał obronę infrastruktury fikcyjnego państwa przed cyberatakiem na masową skalę.

NATO Locked Shields – na czym polegała rywalizacja?

fot. NASK

Ponad dwa tysiące ekspertów z 32 krajów wzięło udział w tegorocznych ćwiczeniach NATO Locked Shields. W polsko-litewskiej drużynie, która zajęła drugie miejsce w rywalizacji, byli eksperci z CERT Polska, na co dzień wypełniający obowiązki CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Wygrała drużyna z Finlandii.

Na czym dokładnie polegały ćwiczenia? Wszystko odbywało się według zaplanowanego scenariusza. Zakładał on, że na wyspie zlokalizowanej na północnym Atlantyku znajduje się fikcyjne państwo Berylia, które padło ofiarą masowych cyberataków na cywilne oraz wojskowe systemy IT. Spowodowało to zakłócenia w funkcjonowaniu sieci oraz w energetyce – nie działało np. oczyszczanie wody ani nie było energii elektrycznej. Wywołało to społeczne protesty. Berylia poprosiła inne kraje o pomoc.

fot. NASK

Drużyny biorące udział w ćwiczeniach wcieliły się w rolę obrońców fikcyjnego państwa, które ochraniają symulowaną część jego infrastruktury informatycznej przed wrogimi działaniami. Każda z drużyn dysponowała ok. 50 ekspertami. Eksperci z CERT Polska zaangażowani w działania polsko-litewskiej drużyny koordynowali pracę czterech obszarów: sieciowego, aplikacji internetowych, systemów specjalnych i prawnego.

Zespoły zaangażowane w rywalizację miały zabezpieczać sieć, wykrywać ataki i im zapobiegać, ale również wymieniać informacje w ramach współpracy międzynarodowej, dbać o zabezpieczenie dowodów ataków, a wszystko to pod presją czasu. W ćwiczeniach wykorzystano standardowe systemy informatyczne – stacje robocze, serwery i urządzenia sieciowe, jak i wyspecjalizowane systemy wojskowe i infrastruktury krytycznej.

Czytaj także: Groźne oszustwo SMS powraca – na celowniku cyberprzestępców m.in. klienci PGE oraz InPostu

Locked Shields to największe ćwiczenia obrony bezpieczeństwa komputerowego na świecie. Są one organizowane od 2010 roku przez CCDCOE – certyfikowane przez NATO Centrum Doskonałości ds. Współpracy w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa z siedzibą w Estonii. W tym roku do ćwiczeń zaproszono ekspertów z Ukrainy.

źródło: NASK, zdjęcie główne: CCDCOE

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy