dane użytkowników facebooka

Gdzie trafiają dane użytkowników Facebooka? Nie wie tego nawet sam Facebook

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Wydaje się być oczywiste, że ogromne serwisy takie jak Facebook powinny chronić dane użytkowników. Z wewnętrznego dokumentu inżynierów portalu należącego do Marka Zuckerberga wynika jednak, że społecznościowy gigant może mieć z tym problemy. Nie chodzi nawet o to, że informacje o korzystających z platformy dostały się w niepowołane ręce – Facebook najzwyczajniej nie wie, kto ma do nich dostęp.

Nie wiadomo, gdzie trafiają dane użytkowników Facebooka

fot. Dima Solomin/Unsplash

Temat ochrony prywatności w sieci od jakiegoś czasu jest podnoszony coraz częściej nie tylko przez zwykłych internautów, ale i przez międzynarodowych regulatorów. Uporządkowania danych użytkowników platform społecznościowych oczekują m.in. Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Portal Vice opublikował wewnętrzny dokument Facebooka, w którym inżynierowie firmy opisują wyzwanie, jakim jest dla nich odzyskanie kontroli nad wspomnianymi danymi. Pracownicy społecznościowego giganta wskazują m.in. na brak możliwości wyjaśnienia sposobu, w jaki wykorzystywane są dane oraz problemy ze zobowiązaniami typu Nie będziemy wykorzystywać danych X do celów Y. Piszą, że potrzeba wieloletnich inwestycji, by poprawić sytuację.

Inżynierowie Facebooka mówią o tsunami regulacji dotyczących prywatności, z którym spotkał się społecznościowy gigant. Przywrócenie kontroli nad danymi użytkowników porównują do sytuacji, gdy do jeziora wylano butelkę atramentu, który popłynął w dowolnych kierunkach, a następnie próbuje się ten atrament ponownie zebrać do butelki. Z wewnętrznego dokumentu Facebooka wynika, że portal ten nie ma pojęcia o tym, ile danych zbiera, gdzie te dane trafiają i jak wykorzystują je systemy własne oraz innych firm.

Czytaj także: Ile kosztuje ochrona Zuckerberga? Meta podaje olbrzymie liczby

Przedstawiciel Facebooka w rozmowie z Vice stwierdził, że dokument nie pokazuje pełnego obrazu procesów zachodzących wewnątrz platformy i nie można na jego podstawie wyciągać wniosków. Z kolei jeden z byłych inżynierów Facebooka ocenił dokument jako wiarygodny. Jego zdaniem serwis ma ogólne pojęcie o tym, jaką ilość danych przechowuje w swoich centrach danych, ale nie o tym, co się z tymi danymi dzieje.

źródło: Wprost Biznes/Vice, zdjęcie główne: Glen Carrie/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy