Założyciel Niebezpiecznik.pl nie grozi nikomu śmiercią

Założyciel Niebezpiecznik.pl nie grozi nikomu śmiercią – dziennikarska lekkomyślność

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Serwis Lublin112 doniósł dziś o niezwykle nieprzyjemnej sytuacji, jaką są groźby pozbawienia życia przy pomocy siekiery skierowane do Jakuba Banaszka, czyli prezydenta Chełma. Sprawa jest rzecz jasna niezwykle delikatna, natomiast autor tamtego wpisu wykazał się… no cóż, lekkomyślnością to chyba najlżejszy epitet, jakiego można użyć w tej sytuacji. Otóż autor gróźb podpisał się jako Piotr Konieczny — a właśnie tak nazywa się twórca serwisu Niebezpiecznik.pl. Tylko… co z tego?

Założyciel Niebezpiecznik.pl nie grozi nikomu śmiercią

Założyciel Niebezpiecznik.pl nie grozi nikomu śmiercią

We wspomnianym wyżej artykule znajduje się nastepujący akapit:

Autor nie ukrywa, że chodzi o uchodźców z Ukrainy, których prezydent Chełma ma zwozić do miasta. Na koniec dodaje, że Jakub Banaszek został skazany na śmierć, a wyrok wydano w imieniu Polski Podziemnej. Pod wszystkim podpisał się Piotr Konieczny -Patriota. Może to być tylko przypadek, jednak to właśnie Piotr Konieczny jest znanym w Polsce ekspertem ds. bezpieczeństwa komputerowego. Założył również serwis o bezpieczeństwie teleinformatycznym Niebezpiecznik.pl

Otóż nie, nie może a na niemal na pewno jest to tylko przypadek… Zacznijmy od tego, że założyciel Niebezpiecznika pochodzi z Krakowa, a nie z Chełma. Kraków to województwo Małopolskie, natomiast Chełm to województwo Lubelskie. Obydwa te miasta są od siebie oddalone o 310 kilometrów trasy. Jak zaś podaje Lublin112:

W czwartkowe popołudnie, drogą mailową, do chełmskiego magistratu wpłynęła wiadomość zatytułowana „Zabiję prezydenta naszego miasta”. W treści zaś znajdują się słowa wskazujące, iż Jakub Banaszek jest śledzony, a autor gróźb zna jego miejsce zamieszkania. Przyznaje również, że głosował na niego w ostatnich wyborach, czego teraz żałuje. Wszystko z powodu, iż „Szmaci imię miasta”.

Chełm nie jest miastem Piotra z Niebezpiecznika. Nie mógł on głosować na prezydenta tego miasta i są raczej nikłe szanse, że to właśnie on go śledzi. Co więcej, wiele miast przyjmuje uchodźców. Z jakiego więc powodu ktoś z Krakowa miałby za cel obierać sobie prezydenta miasta znajdującego się setki kilometrów od niego? 

Zobacz też: Jak chronić się przed zagrożeniami w sieci? Spoofing, phishing i inne cyberataki

Kolejną kwestią jest to, że Konieczny nie jest rzadkim nazwiskiem. Według bazy actraforte w Polsce nosi je  14166 mężczyzn. Imię Piotr również nie należy do rzadkich. Biorąc to wszystko pod uwagę, to można tu założyć kompletną zbieżność nazwisk. Poza imieniem i nazwiskiem, którym się autor gróźb podpisuje – a te nie muszą być prawdziwe – nic nie wskazuje na założyciela Niebezpiecznika. Co więcej, takie sugestie mogą naprawdę zepsuć Piotrowi reputację. Bardzo łatwo jest zszargać komuś opinię, nawet snuciem podejrzeń i dopatrywaniem się powiązań. Znacznie trudniej jest jednak naprawić tak zszargane imię. Miejmy nadzieję, że wpis na serwisie Lublin112 nie wyrządzi Piotrowi żadnej większej szkody. Warto jednak pamiętać, że nie jednemu Piotrowi Konieczny. I oczywiście pierwsze co zrobiłem po natknięciu się na wpis o groźbach w stronę prezydenta Chełma, to wysłałem Piotrowi Koniecznemu wiadomość dotyczącą wpisu, gdzie padła taka sugestia.

Aktualizacja:

Na Lublin112 pojawił się następujący dopisek:

Jak jednak ustaliliśmy, mężczyzna nie ma z tą sprawą jednak nic wspólnego.

Ze strony Niebezpiecznika otrzymałem natomiast następującą wiadomość:

Dzięki. Tak, ktoś tu mylne wnioski wyciąga. Zdementowane 🙂

 Źródło: Lublin112

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy