ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wybrane Xperie z alternatywnym systemem operacyjnym

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Newsy
z3d20

Oferowane przez Sony Xperie od kilku lat mogą się pochwalić niemal doskonale działającym oprogramowaniem systemowym, którego optymalizacja i funkcjonowanie są dopracowane niemal do perfekcji. Na świecie nie brakuje jednak fanów modyfikacji oprogramowania w swoich smartfonach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to właśnie firma Sony jest jedną z najbardziej otwartych firm jeśli chodzi o współpracę z grupami zajmującymi się modyfikacją systemu w smart fonach. Od dawna dostęne są przygotowywane przez Sony oficjalne poradniki odblokowywania bootloadera, a spora liczba Xperii została włączona do projektu AOSP, poprzez który udostępniane są niemodyfikowane przez Sony kolejne wydania systemu Android na Xperie. Jedną z zaangażowanych w modyfikowanie oprogramowania grup deweloperów jest Free Xperia Team (FXP), który od jakiegoś czasu pracował nad przygotowaniem na kilka modeli Xperia systemu od Mozilli: Firefox OS. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla wszystkich znudzonych systemem Android czy to w standardowej wersji, czy też w różnych custom ROMach. Przy powstawaniu Firefox OS dla Xperii brał udział zespół twórców systemu – fundacji Mozilla.

Firefox OS to szybki i lekki system, który świetnie działa także na słabszych smartfonach – gdzie Android stosunkowo często ma problemy. Grupa przygotowała obecnie build systemu dla Xperii: Z3 (D6603), Z3 Compact, Z2, T2 Ultra oraz E3. Wydania testowe systemu (Nightly) można pobrać tutaj.

Dobrą wiadomością z pewnością jest też domyślnie aktywowany kanał aktualizacji OTA dla wspomnianych urządzeń. Nowe oprogramowania ma być wypuszczane co tydzień. Warto wspomnieć także o tym, że przygotowane dla Xperii programowanie nie wykorzystuje marki FirefoxOS – ma to związek z tym, że Mozilla nie chce by oprogramowanie AOSP bazujące na przygotowanym przez nich systemie było nazywane Firefox OS. Dlatego też grupa zdecydowała się na nazwę „Foxfooding”.

Firefox OS z pewnością nie będzie wielką atrakcją dla posiadaczy flagowych Zetek na których oprogramowanie Android działa bardzo dobrze. Oprogramowanie może być jednak ciekawą alternatywą dla posiadaczy tańszych urządzeń jak T2 Ultra.

Zamierzacie wypróbować ten system na obsługiwanych Zetkach?

Źródło:Xperiablog.net

Sprawdź najnowsze wpisy