NASA SpaceX i Amazon stworzą SATCOM

NASA prosi SpaceX o pomoc w stworzeniu nowego typu łączności kosmicznej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Właściwie nie tylko SpaceX, ale także Amazon i cztery inne amerykańskie firmy. Ich celem jest opracowanie kolejnej generacji technologii łączności działającej przestrzeni kosmicznej, której zadaniem będzie ułatwienie komunikacji podczas kolejnych misji amerykańskiej agencji kosmicznej. Przedsięwzięcie to nosi miano Communication Services Project (CSP) i zostało po raz pierwszy ogłoszone w połowie 2021 roku. To pokazuje,  że machina administracyjna w NASA działa dość ociężale, skoro po niemal roku udało się dopiero wybrać partnerów.

NASA SpaceX i Amazon stworzą SATCOM

NASA SpaceX i Amazon stworzą SATCOM

Projekty tego typu są określane mianem SATCOM, czyli komunikacji satelitarnej. Ta jednak zwykle opiera się na łączności z powierzchni Ziemi za pomocą satelitów na orbicie. Tutaj zaś mowa jest o połączeniu kosmos-ziemia i kosmos-kosmos, a w przyszłości także księżyc-kosmos i mars-kosmos. Sama NASA podkreśla w komunikacie, że przyjęcie komercyjnych możliwości SATCOM umożliwi misjom wykorzystanie inwestycji sektora prywatnego, które znacznie przewyższają możliwości rządu USA. Na całe szczęście agencja potwierdza to oficjalnie, zamiast stosować taktykę wyparcia i zachwalać swoje, obecnie już mocno przestarzałe rozwiązania. Warto tu bowiem podkreślić, że obecnie NASA polega na swoim systemie Tracking and Data Relay Satellite (TDRS) do komunikacji w przestrzeni kosmicznej w pobliżu Ziemi. Jednak wiele z jego satelitów zostało wystrzelonych w latach 80. i 90. i w najbliższych latach system ten zostanie wycofany z użycia.

Zobacz też: NASA chce pozdrowić obcych i zostawić im nasz adres – naukowcy z Oxfordu są przeciwni

Przejdźmy jednak do samego projektu, w ramach którego NASA SpaceX i Amazon stworzą SATCOM: ten opiewa na łączną kwotę 278,5 mln USD, z czego największa część trafi do SpaceX, czyli 69,95 mln USD. Firma w ramach tej kwoty zaproponowała komercyjną optyczną sieć przekaźnikową na niskich orbitach okołoziemskich dla usług SATCOM o wysokiej prędkości. Projekt Kuiper firmy Amazon jest drugim co do wielkości projektem, któremu przyznano 67 milionów dolarów, a Viasat Incorporated otrzymał 53,3 miliona dolarów. Pozostali trzej laureaci to Telesat US Services (30,65 mln USD), SES Government Solutions (28,96 mln USD) oraz Inmarsat Government Inc. (28,6 mln USD). Oczywiście budowa tych projektów wyniesie znacznie więcej, jednak na to pieniądze będą musiały przeznaczyć już same firmy. Każda z nich przygotuje swoje rozwiązanie w małej skali, a następnie NASA oceni ich efektywność i podpisze umowę na dalszy rozwój danej technologii z jedną z tych firm. Całość odbędzie się więc na zasadach konkursu.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy