1000 USD odszkodowania za brak ładowarki do iPhone

1000 USD odszkodowania za brak ładowarki do iPhone – Apple musi zapłacić karę

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W 2020 roku Apple ogłosiło, że ładowarki dostarczane wraz ze smartfonem są zbędne. Firma twierdzi, że korzyści dla środowiska przewyższają niedogodności dla klientów. I, mimo że fani Apple bronią tej decyzji, to jednak nie wszystkim przypadła ona do gustu. W końcu oznacza to, że niektóre osoby oprócz jakby nie patrzeć dość drogiego smartfona muszą jeszcze wykładać dodatkowe środki na niezbędne akcesorium. Z tego też powodu pewien obywatel Brazylii uznał, że pozwie Apple o odszkodowanie i… właśnie wygrał. Teraz Apple musi mu wypłacić 1000 USD odszkodowania za brak ładowarki do iPhone.

1000 USD odszkodowania za brak ładowarki do iPhone

1000 USD odszkodowania za brak ładowarki do iPhone
Fot. PixaBay

Zacznijmy jednak od kwestii ekologicznej: otóż przed zrezygnowaniem z ładowarek Apple dostarczało zaledwie 5 W jednostki, to jeśli ktoś chce naładować swojego iPhone w rozsądnym czasie, to i tak musi kupić nową ładowarkę, generując przy tym dodatkowe koszty związane z logistyką, czy produkcją opakowań. Technicznie rzecz biorąc, dla środowiska lepsze byłoby dodawanie jakichś rozsądnych, przynajmniej 15 W ładowarek przez dwie generacje tak, aby odpowiednio mocne ładowarki stały się powszechnie dostępne. Co więcej, nowe kable Lighting dołączane do iPhone są w standardzie USB-C – Lighting, a nie USB-A-Lighting, przez co z większością starych ładowarek zwyczajnie nie działają. Dlatego też skłaniam się bardziej ku opinii, że nie chodziło o ekologię, a o ekonomię. Sąd ogłaszając wyrok, spojrzał jednak na sprawę z jeszcze innej strony, chociaż kwestię ekologii także poruszył.

Zobacz też: Samsung wyśmiewa Apple za brak ładowarki w nowych iPhone’ach

Otóż sąd orzekł, że praktyka Apple polegająca na sprzedawaniu iPhone i ładowarek osobno jest tak zwaną sprzedażą małżeńską: to znaczy, że klient musi kupić od firmy dwa produkty, aby jeden z nich działał. Natomiast w Brazylii takie praktyki są zabronione przez Kodeks Konsumencki. 

Kodeks konsumencki ma na celu ochronę najsłabszej części stosunku umownego, zabezpieczając ją przed nadużyciami i klauzulami w zakresie dostawy produktów i usług.

Warto tu dodać, że firma Apple od dawna broniła się, że klienci nie są zobowiązani do zakupu ładowarki, a do iPhone dołączony jest kabel USB-C — Lightning, który może być używany z ładowarkami innych firm. Sędzia odrzucił jednak ten argument, twierdząc, że standardem są ładowarki z USB-A, a nie USB-C. Jeśli zaś chodzi o ochronę środowiska, to sędzia zauważył, że Apple wciąż produkuje te ładowarki, tylko po prostu sprzedaje je osobno. W związku z tym Apple musi wypłacić Brazylijczykowi odpowiednik 1000 USD. Można jednak założyć, że firma będzie się odwoływała od wyroku. W końcu to mogłoby oznaczać istną falę podobnych pozwów ze strony innych Brazylijczyków.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy