Pożar skutera elektrycznego w Indiach

Kolejny pożar skutera elektrycznego w Indiach – w ciagu ostatnich dni dzieją się dziwne rzeczy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zaledwie przedwczoraj pisałem o pożarze salonu Okinawa Autptech w Indiach, który był spowodowany zapłonem baterii w skuterze elektrycznym Praise Pro — który po tym incydencie został wycofany z rynku. Teraz kolejny skuter elektryczny stanął w płomieniach w Indiach. Nie jest to jednak Praise Pro, który został kupiony przez jakiegoś nieszczęśnika, ani nawet inny pojazd od Okinawa Autptech. Tym razem doszło do zapłonu skutera Pure EV.

Pożar skutera elektrycznego w Indiach

Warto tu podkreślić, że nie jest to pierwszy tego typu przypadek. Od września ubiegłego roku doszło już do czterech samozapłonów skuterów tej marki w Indiach. Wtedy to niezależnie od siebie zapaliły się dwa egzemplarze w Hajdarabadzie, a kolejny model zapalił się w marcu 2022 roku w Chennai. Jednak przypadków samozapłonu skuterów elektrycznych było w tym państwie znacznie więcej i związane one były z pojazdami różnych marek. Skupmy się jednak na najnowszym incydencie. W jego przypadku Pure EV Pluto zaparkowany przy drodze nagle stanął w płomieniach. Nagranie nie obejmuje co prawda początku tego incydentu, jednak możemy na nim zauważyć, jak kolejne ogniwa w banku akumulatora eksplodują, co wywołuje charakterystyczny dźwięk i podsycanie ognia.

Zobacz też: Pożar skutera elektrycznego w sklepie – firma wycofuje produkt 

Na całe szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał, oraz udało się przestawić skuter zaparkowany obok przed zajęciem się ogniem. Niestety, na nagraniu nie widać całego zajścia, ale wygląda na to, że jedyną stratą był pojazd, który uległ samozapłonowi. Mogło być dużo gorzej: na przykład zapłon mógł się rozpocząć w czasie jazdy, lub przy dość ciasnym zaparkowaniu pojazdów. Wiele jednak wskazuje na to, że nie jest to ostatni przypadek, w którym pojazd od Pure EV zajmuje się ogniem. 

Zobacz też: Auta elektryczne zagrożone pożarem — producent wycofuje wszystkie egzemplarze

W związku ze stale rosnącą liczbą przypadków samozapłonów skuterów elektrycznych w Indiach tamtejsze Ministerstwo Transportu Drogowego zleciło Centrum Bezpieczeństwa Materiałów Wybuchowych i Środowiska (CFEES) rozpoczęcie do końca bieżącego miesiąca szczegółowego dochodzenia i ustalenie przyczyn tego zdarzenia. Jego celem jest ustalenie, czy i jak bardzo skutery elektryczne od tego producenta są niebezpieczne. Od jego wyniku zależy natomiast przyszłość producenta w tym kraju. Wiele jednak wskazuje na to, że akumulatory tych pojazdów, lub ich układ zasilania mają jakąś wadę konstrukcyjną, która ostatecznie przyczyna się do zapłonu urządzenia. W takim wypadku wszystkie egzemplarze powinny zostać niezwłocznie wycofane z rynku, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia ich właścicieli, oraz osób postronnych.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy