Aplikacje do nagrywania rozmów znikną

Aplikacje do nagrywania rozmów znikną z Google Play? Wiemy, kiedy może się to wydarzyć

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Z wytycznych dla deweloperów oprogramowania na Androida wynika, że aplikacje do nagrywania rozmów znikną wkrótce ze sklepu Google Play, chyba że zupełnie zmienią zasadę działania. Firma chce załatać lukę, która pozwalała do tej pory funkcjonować programom rejestrującym przebieg rozmowy głosowej. Swoim dotychczasowym postępowaniem Google udowadniało już, że z możliwością nagrywania konwersacji nie jest mu po drodze.

Aplikacje do nagrywania rozmów znikną z Google Play? Wszystko na to wskazuje

Wczoraj jeden z użytkowników Reddita zwrócił uwagę na to, że Google chce zablokować możliwość nagrywania rozmów na urządzeniach z Androidem. Kiedyś taka funkcja była dostępna z poziomu systemu, jednak zablokowano ją. Do tej pory jednak w sklepie Google Play działały aplikacje wykorzystujące interfejs Accessibility API, by dawać użytkownikom możliwość rejestracji konwersacji. Najprawdopodobniej gigant z Mountain View postanowił zlikwidować również tę możliwość.

Na stronie Google z zasadami dla deweloperów można znaleźć następujący fragment: Interfejs Accessibility API nie służy do zdalnego nagrywania dźwięku połączeń i nie może być do tego używany. Korzystanie z interfejsu Accessibility API musi być udokumentowane w informacjach o aplikacji w Google Play. Wytyczne te mają obowiązywać od 11 maja tego roku. W dodatku na zamkniętym webinarze dla programistów Google potwierdziło, że zmiany dotyczą nagrywania rozmów w sytuacji, gdy jeden z rozmówców nie jest tego świadomy i mają wejść w życie 11 maja.

Czy jeśli Google nie zmieni zdania, będziemy musieli ostatecznie pożegnać się z możliwością nagrywania rozmów na smartfonach z Androidem? Niezupełnie. Producenci niektórych smartfonów sami udostępniają opcję nagrywania konwersacji i nie potrzeba do tego żadnych zewnętrznych programów. Poza tym jeśli ktoś się uprze to zapewne znajdzie aplikację do rejestrowania rozmów poza sklepem Google Play.

Czytaj także: Jak nagrywać połączenia na smartfonie z Androidem? Kilka sprawdzonych metod

W ostateczności można się też posunąć do takich metod, jak nagrywanie konwersacji dyktafonem w drugim telefonie. Trudno więc sobie wyobrazić, by zjawisko rejestrowania rozmów można było całkowicie zlikwidować, choć poczynania Google niewątpliwie komplikują cały proces.

źródło: Reddit, Google Developer Space, zdjęcie główne: Tim Mossholder/Unsplash

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy