google obchodzi dzień ziemi

Google obchodzi Dzień Ziemi – do wyszukiwarki trafiła animacja ze skutkami zmian klimatu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W jego obchody zaangażowało się Google, chcąc zwrócić uwagę użytkowników najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej świata na problem zmian klimatycznych. Gigant z Mountain View opublikował również zestawienia najpopularniejszych wyszukiwanych haseł związanych z ekologią.

Tak Google obchodzi Dzień Ziemi

Tak wygląda dziś strona główna google.com

Osoby uruchamiające dziś wyszukiwarkę Google mogły się nieco zdziwić. Na głównej stronie zamiast charakterystycznego loga internetowego giganta wyświetlane są animacje pokazujące skutki zmian klimatycznych. Google zdecydowało się pokazać cofanie lodowców, zniszczone lasy oraz zmiany na Wielkiej Rafie Koralowej. Kliknięcie animacji powoduje wyszukanie hasła zmiany klimatyczne. W trakcie wyszukiwania poszczególnych fraz w Google na komputerze, w lewym górnym roku zobaczymy już logo, ale druga z liter o została zastąpiona kulą ziemską. Przy przeglądaniu sieci na smartfonach na górze ekranu zamiast loga wyświetlają się wybrane kadry ze wspomnianej już animacji.

Google zdradziło również, jakie hasła związane ze środowiskiem są najpopularniejsze w poszczególnych krajach i regionach świata. Z danymi dla Polski możecie zapoznać się poniżej.

Najczęściej wyszukiwane hasła:

 1. Weganizm
 2. Energia słoneczna
 3. Energia wiatrowa
 4. Zanieczyszczenie powietrza
 5. Samochód elektryczny
 6. Recykling
 7. Energia odnawialna
 8. Turbina wiatrowa
 9. Zanieczyszczenie środowiska
 10. Farmy wiatrowe

Najszybciej zyskujące na popularności hasła:

 1. Konsumpcja zrównoważona
 2. Enwironmentalizm
 3. Ekologiczne miasta
 4. Zrównoważona energia
 5. Etyczny konsumpcjonizm
 6. Kompensacja emisji dwutlenku
 7. Zrównoważony transport
 8. Transformacja energetyczna
 9. Gospodarowanie odpadami
 10. Wylesianie

Najpopularniejsze pytania dotyczące klimatu:

 1. Co powoduje globalne ocieplenie?
 2. Co możemy zrobić, aby zapobiec zmianom klimatu?
 3. Jak można się przyczynić do ograniczenia zmian klimatu?
 4. Jakie czynniki mają wpływ na zmianę klimatu?
 5. Czy zużycie wody ma wpływ na globalne ocieplenie?

Google przypomniało również o ekologicznych inicjatywach w swojej firmie oraz o usługach wspierających dbanie o środowisko. Od ponad 10 lat w Mapach Google dostępne są wskazówki dojazdu na rowerze. Funkcja działa w ponad 30 krajach, w 2021 roku dodano ponad 170 tysięcy km ścieżek i dróg rowerowych. Google wprowadziło też atrybut recyklingu, który sprzedawcy mogą dodawać do swoich Profili Firm, dzięki czemu można w prosty sposób znaleźć punkt recyklingu w wyszukiwarce i mapach. Ta funkcja jest już dostępna na całym świecie, jednak póki co tylko w języku angielskim. Pozostałe wersje językowe mają być dodawane w kolejnych miesiącach.

Czytaj także: Uniwersalna ładowarka coraz bliżej – rozwiązanie dobre dla środowiska i portfela

Recykling odgrywa kluczową rolę w ochronie przyszłości naszej planety. Stał się jednym z najpopularniejszych tematów wyszukiwania, a wspieranie ekologicznych marek jest bardzo ważne dla 82% konsumentów i konsumentek, którzy uważają zrównoważony rozwój za swój priorytet – przekonuje Google.

źródło: Google Polska

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy