Orange 5G Lab

Orange 5G Lab w Warszawie już otwarte – co znajduje się w środku?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Od dziś w Warszawie działa Orange 5G Lab. To laboratorium podobne do tych, które pomarańczowy operator ma m.in. w Belgii, Francji i Rumunii. Firma chce w niej tworzyć, prezentować i rozwijać swoje usługi, a wszystko to przy wykorzystaniu sieci nowej generacji.

Tak wygląda Orange 5G Lab w Warszawie

fot. Orange

Nowe laboratorium znajduje się w warszawskiej siedzibie Orange Polska. Całą przestrzeń podzielono na kilka stref. W części showroom operator prezentuje rozwiązania i usługi z zakresu wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), analityki wideo opartej na sztucznej inteligencji (AI), monitoringu zasobów w czasie rzeczywistym, komunikacji o znaczeniu krytycznym typu PTT/PTV (Push to Talk, Push to Video), autonomicznych robotów mobilnych oraz dronów. Wszystko działa pod kontrolą sieci 5G w częstotliwości 3,6 GHz udostępnionej testowo za zgodą Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Transmisja danych w sieci ma prędkość 850 Mb/s.

5G będzie bardzo istotnym impulsem, który umożliwi dalszy rozwój i dynamiczną cyfryzację polskiej gospodarki. Aktywnie uczestniczymy w tym procesie, już dziś tworząc wspólnie z klientami pierwsze sieci kampusowe. Orange 5G Lab to miejsce, w którym opracowujemy i testujemy rozwiązania wykorzystujące 5G, także we współpracy ze startupami i prezentujemy innowacyjne rozwiązania biznesowi. Tak, abyśmy mogli uruchamiać nowe usługi jak najszybciej po udostępnieniu częstotliwości niezbędnych do budowy 5G w Polsce, na które wciąż czekamy – mówi Julien Ducarroz, Prezes Orange Polska.

W Orange 5G Lab klient będzie mógł np. przetestować usługę symulacji VR z wykorzystaniem specjalnych gogli. To ciekawa opcja na szkolenia dla pracowników, które mogą odbywać się właśnie w wirtualnej rzeczywistości. Prezentowane w laboratorium rozwiązania mają przyspieszyć transformację cyfrową firm dzięki automatyzacji procesów dystrybucji, logistyki i całych cykli produkcyjnych.

Czytaj także: Netia, Orange i Play mają oddać pieniądze klientom – UOKiK robi porządek z płatnymi usługami

Obok showroomu w Orange 5G Lab stworzono część deweloperską. Partnerzy pomarańczowego operatora, w szczególności startupy, będą mogli w niej testować, tworzyć i rozwijać usługi oraz rozwiązania wykorzystujące 5G. Ich pracę będą wspierać eksperci Orange. W części deweloperskiej można prowadzić prace, których efekty będą pokazane w showroomie. Takie połączenie ma ułatwiać komercyjne wdrażanie rozwiązań.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy