Emulator GBA na Switch

Emulator GBA na Switcha – wyciek od oficjalnego zespołu Nintendo

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

O tym, że Nintendo pracuje nad emulatorem GBA na Switcha mówi się już od dawna. I nie byłoby w tym niczego dziwnego, w końcu Nintendo 3DS wspierało emulację GBC, a specjalne, premierowe wersje konsoli miały nawet dostać niektóre gry z GBA, jak na przykład Pokemon Fire Red. Jednak to, co od dawna było w spektrum plotek i domysłów dzięki wyciekowi na 4chan stało się faktem.

Emulator GBA na Switch

Emulator GBA na Switch

Na serwisie tym wyciekły bowiem emulatory dla Game Boya i GBA, które są w trakcie opracowywania. Według użytkowników Twittera Trash Bandatcoot i Oatmeal Dome oba emulatory zostały pobrane z konsol Switch i zostały opracowane przez Nintendo Europe Research & Development, czyli NERD — trzeba przyznać, że zespół ten musi być dumny z tej nazwy. Emulator, nad którym pracują nosi nazwę Sloop, chociaż nie wiadomo, czy jest to nazwa kodowa, czy oficjalna. Przy okazji wiadomo, że na emulatorze będzie można uruchomić takie gry jak:

  • Metroid Fusion
  • Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3
  • Wario Land 4
  • The Legend of Zelda: The Minish Cap
  • WarioWare Inc: Minigame Mania
  • Gunstar Super Heroes
  • Castlevania: Aria of Sorrow
  • Astro Boy: Omega Factor
  • Golden Sun 1 i 2

Oczywiście można się spodziewać, że ta będzie znacznie dłuższa. 

Zobacz też: GPD XP Plus – Androidowy odpowiednik Switcha z potężną specyfikacją

Jeśli zaś chodzi o emulator Game Boya, to ten nosi nazwę Hiyoko, pochodzi z bardzo starego kompilatora, prawdopodobnie reprezentującego wczesny etap rozwoju. Jego wiek może być powodem, dla którego wydaje się on odtwarzać tylko cztery gry: Super Mario Land, The Legend of Zelda: Link’s Awakening, Qix i Tetris. Emulator obsługuje jednak tryb multiplayer, symulując kabel połączeniowy oryginalnego Game Boya. Oatmeal Dome po raz pierwszy odkrył Hiyoko w 2019 roku podczas eksploracji danych aplikacji NES na Switchu. Warto tu dodać, że wszystkie konta i Tweety prezentujące jakiekolwiek nagrania z tymi emulatorami szybko znikają z serwisu pod naciskami Nintendo. Jest to dość mocny dowód na to, że firma walczy o ich zniknięcie. Rzecz jasna Wielkie N jest znane z irracjonalnej wojny z fanami swoich produkcji, jednak rzadko reaguje aż tak agresywnie, a już na pewno nie z powodu emulacji. 

Zobacz też: Switch z nowym rekordem sprzedaży – PS4 coraz bliżej

Emulator, jak i powiązane z nim produkcje najprawdopodobniej będzie dostępny dla użytkowników opcji abonamentowej. Nie wiadomo jednak, czy w ramach istniejącego pakietu, czy też pojawi się nowy, rzecz jasna odpowiednio droższy, aby zachęcić ludzi do zakupu. Należy jednak podkreślić, że o ile na małym ekranie 3DS-a emulacja GBC wyglądała jeszcze znośnie, zwłaszcza, że po bokach były grube, czarne paski, tak emulacja GBA na Switchu może nie być zbyt przyjemnym dla oczu doświadczeniem.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy