samsung-exynos-5250
Samsung opublikował dziś precyzyjne informacje na temat swojego nowego procesora, który mimo posiadania tylko dwóch rdzeni w praktyce powinien okazać się konkurencyjny wobec obecnych aktualnie na rynku czterordzeniowych układów mobilnych, takich jak Exynos 4 Quad oraz NVIDIA Tegra 3.

Nowy Exynos 5 Dual bazuje na architekturze Cortex-A15 i został wykonany w procesie technologicznym 32 nm, a jego taktowanie wynosi 1,7 GHz. Samsung wyposażył go w wydajny układ graficzny Mali-T604, który obsługuje maksymalną rozdzielczość WQXGA (2560×1600) oraz posiada wsparcie dla OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.1, a nawet DirectX 11. Teoretycznie T604 oferuje pięciokrotnie wyższą wydajność niż poprzedni układ Mali, ale będziemy się mogli o tym przekonać dopiero wtedy, gdy do sprzedaży wejdą pierwsze urządzenia z nim na pokładzie. Warto dodać, że nowy Exynos będzie również obsługiwał USB 3.0 oraz SATA III.

Specyfikacja techniczna nowego procesora Samsunga prezentuje się naprawdę obiecująco i wygląda na to, że będzie on bezpośrednio konkurował z obecnym na rynku od jakiegoś czasu Snapdragonem S4. Exynos 5 Dual trafi zapewne nie tylko do urządzeń opartych na Androidzie, lecz również do tabletów z systemem Windows 8 na pokładzie.

źródło: theverge.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski