Apple oskarża Meta o hipokryzję

Apple oskarża Meta o hipokryzję – chodzi o 47,5% prowizji w Metaverse

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Meta, a jeszcze przed zmianą nazwy Facebook od dawna krytykuje Apple z powodu 30-procentowej prowizji pobieranej przez firmę od wszystkich transakcji wewnątrz aplikacji na iOS. Firma oskarża producentów iPhone o typowe działania monopolistyczne, ten zaś uważa, że taka prowizja jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ bez niego nie byłoby takiej możliwości zarobku w ogóle. Okazuje się jednak, że przypadku metaverse o nazwie Horizon World, które należy do Meta… firma zapomina o całej swojej retoryce.

Apple oskarża Meta o hipokryzję

Apple oskarża Meta o hipokryzję

No cóż, trzeba przyznać, że Meta ostro popłynęła ze swoją prowizją. Otóż kiedy rozpocznie się sprzedaż cyfrowych dóbr w Horizon Worlds VR, Meta pobierze aż 47,5 procent z przychodów twórców treści. Obejmuje to zarówno 30-procentową prowizję dla Meta Quest Store, jak i oddzielną 17,5-procentową prowizję dla samego Horizon World. Problem w tym, że to nie tylko o 17,5% więcej, niż bierze Apple, ale w tym, że jest to identyczne działanie, jak producenta iPhone, tylko że na znacznie większą skalę. Oczywiście firma twierdzi, że taka prowizja jest jak najbardziej konkurencyjna i przyjazna dla twórców, chociaż kiedy mowa była o firmie, której to Meta musiała oddawać prowizję, to już 30% było skandalicznie wysoką częścią przychodów… Oczywiście Apple wykorzystało to zamieszanie i rzecznik prasowy firmy wydał następujący komunikat:

Meta wielokrotnie celowała w Apple za pobieranie od deweloperów 30% prowizji za zakupy w App Store — i za każdym razem wykorzystywała małe firmy i twórców jako kozła ofiarnego. Teraz Meta chce pobierać od tych samych twórców opłaty znacznie wyższe niż na jakiejkolwiek innej platformie. Ogłoszenie to obnaża hipokryzję Meta. Pokazuje, że choć chcą oni korzystać z platformy Apple za darmo, z radością zabierają pieniądze twórcom i małym firmom, które korzystają z ich własnej platformy.

Zobacz też: Facebook ma nowy plan jak uniknąć opłat Apple App Store

Warto tu podkreślić, że prowizja w przypadku Meta jest bardziej złożoną kwestią, ponieważ tak naprawdę są to dwie oddzielne prowizje opierające się zarówno na samym sklepie dla zestawu VR, jak i sklepie w konkretnym metaversum, z którego mogą korzystać także posiadacze innych gogli. Sęk w tym, że Meta mogłaby przecież obniżyć prowizję z Horizon Worlds do zera w ramach własnego zestawu VR. W końcu mowa jest o dwóch platformach tego samego twórcy. Dlaczego też sam sklep dla gogli ma 30% prowizji, skoro, jak sama Meta twierdzi, to stanowczo zbyt dużo? I oczywiście, Meta może tu piętrzyć różne problemy i podawać wyjaśnienia, dlaczego niby nie może tego zrobić. Jednak efekt tego wszystkiego zawsze będzie jeden: prowizja 47,5%. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy