elektrownia w rosnowie

Elektrownia wodna w Rosnowie ma już 100 lat – jaka jest jej historia?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W Rosnowie (województwo zachodniopomorskie, okolice Koszalina) funkcjonuje elektrownia wodna, której początki sięgają 1922 roku. Obiekt należący dziś do Energi obchodzi więc w tym roku swoje 100-lecie. To dobra okazja, by przypomnieć jego historię.

Elektrownia wodna w Rosnowie

Lokalizacja elektrowni to duży kompleks leśny położony na Równinie Białogardzkiej, na rzece Radew. W celach energetycznych stworzono kanał derywacyjny długi na ok. 2662 metry. Kiedyś na Starorzeczu rzeki Radew istniał stary młyn wodny. Elektrownia wykorzystuje retencję na Jeziorze Rosnowskim, chroni przed powodzią i współdziała z wybudowaną w 1912 roku elektrownią wodną Niedalino.

W 1940 roku, gdy trwała II Wojna Światowa, na jazie rzeki miała miejsce katastrofa. Po bardzo mroźnej zimie nastąpiła odwilż, co z kolei spowodowało duży odpływ Radwi i zerwanie tamy na Kanale Rosnowskim. Daleko poza granice Koszalina dotarła fala powodziowa z bryłami lodu, uszkadzając budynki, mosty i sprawiając, że drogi stawały się nieprzejezdne. Po czterech latach usunięto uszkodzenie, a elektrownia mogła znowu pracować. Obecnie w takich obiektach są stosowane zabezpieczenia, które mają nie dopuścić do powtórki tego typu zdarzeń.

W latach 2009 i 2011 Energa modernizowała elektrownię. Spółka montowała nowoczesne regulatory obrotów i dostarczyła nowy wał turbiny HZ 2. W 2015 roku nastąpiła naprawa betonów: budowli wlotowej, przyczółków i flara działowego, pomostu obsługi krat i mechanizmów wyciągowych, ścian zewnętrznych, schodów, ubezpieczeń skarp kanału, oraz powłok antykorozyjnych urządzeń jazu regulacyjnego. Żeby poprawić warunki pracy obsługi elektrowni, zamontowano czyszczarkę krat.

Czytaj także: Zbudowali pojazd Flintstonów i pomogli Ukrainie – auto powstało ze… śmieci

Elektrownia Rosnowo to elektrownia szczytowa. Do działania wykorzystuje dwa zbiorniki wody położone na różnych poziomach. Gdy woda jest spuszczana z górnego zbiornika do dolnego, energia potencjalna wody jest zmieniana na energię kinetyczną. W efekcie napędza turbinę i generator, który przekształca ją w energię elektryczną.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy