unijne rozporządzenie roamingowe

Nowe unijne rozporządzenie roamingowe – co się zmieni od 1 lipca?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

1 lipca wejdzie w życie nowe unijne rozporządzenie roamingowe. Nie jest ono jednak żadną rewolucją, tylko przekształceniem zasad, które Unia Europejska wprowadzała od wielu lat. Korzystanie z roamingu na terenie wspólnoty będzie jeszcze korzystniejsze.

Co zmienia unijne rozporządzenie roamingowe?

Od kilku lat w Unii Europejskiej obowiązuje zasada Roam Like at Home, dzięki której podróżując po UE, płacimy za połączenia tyle samo, ile zapłacilibyśmy w swoim kraju. Program znoszący dopłaty do roamingu w sieciach komórkowych miał jednak wygasnąć 30 czerwca tego roku. Za jego przedłużeniem o kolejne 10 lat opowiedział się ostatnio Parlament Europejski. Tego samego chciała Komisja Europejska.

13 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego. Najważniejsza informacja jest taka, że zasada Roam Like at Home nie przestanie obowiązywać w tym roku – na mocy przyjętego rozporządzenia będzie ona działać do czerwca 2032 roku, czyli, tak jak chciały unijne organy, przedłużono ją o 10 lat. Nie można uznać, że istnieje rynek wewnętrzny telekomunikacji w sytuacji, gdy występują różnice między cenami za usługi krajowe i usługi roamingu. W związku z tym należy wyeliminować różnice pomiędzy opłatami krajowymi i opłatami roamingowymi, aby ustanowić rynek wewnętrzny usług łączności ruchomej – czytamy w rozporządzeniu.

Czytaj także: Plany Elona Muska względem Twittera – szykuje się rewolucja

Jak wyjaśnia Urząd Komunikacji Elektronicznej, konsumenci będą mogli korzystać z takiej samej jakości usług roamingowych w krajach UE/EOG, jak w swoim własnym kraju. Do tego dochodzi dostęp do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat. Koszt hurtowych opłat roamingowych będzie od 2022 roku ograniczony do 2 EUR za 1 GB (gigabajt), i dalej stopniowo obniżany do 1 EUR w 2027 roku – zaznacza UKE. Powoli maleć mają stawki za zakończenie połączenia głosowego (do 0,2 eurocenta za minutę w 2024 roku) oraz maksymalne hurtowe opłaty za SMS-a (do 0,3 eurocenta w 2025 roku). Komisja Europejska ma ocenić, czy trzeba nadal obniżać opłaty za połączenia wewnątrzunijne.

źródło: eur-lex.europa.eu, UKE, Telepolis

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy