Google The Qubit Game

Google The Qubit Game – zbuduj swój własny komputer kwantowy w przeglądarce

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Poziom skomplikowania komputerów kwantowych i wymagania technologiczne są tak wielkie, że niewiele firm na świecie zajmuje się ich budową. Okazuje się jednak, że każdy może zbudować swój własny komputer kwantowy w… przeglądarce. Wszystko dzięki nowej, darmowej grze od Google, która została wydana z okazji Światowego Dnia Kwantu. Dokładniej rzecz ujmując, jest ona dziełem zespołu Quantum AI firmy Google, który połączył siły z Doublespeak Games, aby stworzyć grę o budowaniu komputera kwantowego.

Google The Qubit Game

Gra w początkowej fazie wydaje się niezwykle… infantylna. Jednak to tylko pozory. W dość prosty sposób tłumaczy ona zagadnienia związane qubitami: zarówno to, co robią, oraz to, co jest wyzwaniem w korzystaniu z nich. I tak w początkowym etapie dostajemy pojedynczy qubit, o który musimy się troszczyć. To obejmuje odbieranie wygenerowanych danych i… odganianie myszką ciepła. Z czasem odblokowujemy ulepszenia, aby jeszcze bardziej zoptymalizować komputer i lepiej bronić go przed gorącem i śmiercionośnym promieniowaniem kosmicznym, które pojawia się jako kolejne zagrożenie. Ostatecznie cały ten proces da się zoptymalizować, a komputer wykonuje coraz więcej złożonych obliczeń. 

Zobacz też:Kwantowe włosy czarnej dziury – oto odpowiedź na tajemnicę sprzed kilkudziesięciu lat

No cóż, warto podkreślić, że w ten sposób nie da się ani zaprojektować komputera, ani tym bardziej dokonywać obliczeń. Wszystko jest bardzo umowne — np. odganianie ciepła myszką w realnym świecie raczej by się nie sprawdziło. Jednak to właśnie dzięki bazowaniu na maksymalnie uproszczonym modelu wyjaśnienie tego, czym jest i jak działa komputer kwantowy, stało się dziecinnie proste. Nic więc dziwnego, że Google The Qubit Game ma być promowane przez twórców w szkołach, aby zainteresować dzieci tematem.

Zobacz też: Węglik krzemu przyszłością obliczeń kwantowych – to prawdziwy przełom

Wszystko dlatego, że brakuje specjalistów w branży, a przeciętne dziecko, zamiast naukowcem woli zostać gwiazdą YouTube, Twitcha, albo Instagrama. W przyszłości może więc zabraknąć głów do pracy naukowej, czemu projekty tego typu mają przeciwdziałać. Kluczowe jest bowiem pokazanie dzieciom, że nauka, a w tym przypadku kwantowa technologia obliczeniowa są ciekawe i satysfakcjonujące. Jeśli jednak i Wy chcielibyście spróbować swoich sił w Google The Qubit Game, to możecie to zrobić na stronie projektu. Muszę Was tylko ostrzec: to naprawdę mocno wciąga. Aż dziwne, że Google nie pomyślało jeszcze o wersji na Androida, bo to mógłby być prawdziwy hit wśród gier logiczno-edukacyjnych.

Źródło: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy