Miniaturowy radar

Polacy stworzyli miniaturowy radar dla służb – jak działa i co potrafi?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej skonstruowali miniaturowy radar, który może przydać się m.in. służbom mundurowym. Sprzęt jest podłączany do drona i pomaga w obserwacji otoczenia. Autorzy opracowanego rozwiązania uważają, że może ono uzupełnić, a nawet w całości zastąpić powszechnie stosowane systemy optyczne.

Miniaturowy radar z Politechniki Warszawskiej

Miniaturowy radar

Radar XY-DemoSAR (ang. Synthetic Aperture Radar) można podłączyć do drona i skanować za jego pomocą teren oraz zarządzać przestrzenią. Za opracowanie urządzenia odpowiadają naukowcy z Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej. Wsparła ich XY-Sensing, będącą spin-off uczelni. Radar pracuje w paśmie K (24 GHz), pozwala tworzyć dwuwymiarowe mapy powierzchni ziemi z rozdzielczością do 15 cm. Sprzęt charakteryzuje się niskim poborem mocy (do 40 W) oraz niewielką wagą (0,5 kg). Ułatwia to jego zamontowanie na pokładzie drona.

Zasięg radaru to kilkadziesiąt-kilkaset metrów. Operator sprzętu może na bieżąco śledzić wytwarzane mapy terenu. Jak tłumaczy dr hab. inż. Piotr Samczyński z Politechniki Warszawskiej, urządzenie może być wykorzystane np. przez służby graniczne, policję i straż pożarną do monitorowania obszaru pod kątem bezpieczeństwa. Inne zastosowania radaru to wykrywanie i śledzenie podejrzanych dronów i samochodów, obserwacja rozlewisk wodnych, stanu dróg lądowych, sieci kolejowych, wodociągów, rurociągów oraz linii energetycznych.

Naukowcy zwracają uwagę na wady klasycznych systemów optycznych. Są one wrażliwe na porę dnia oraz warunki atmosferyczne, a także nie potrafią mierzyć bezpośredniej odległości i prędkości obiektów znajdujących się w oddali. Tymczasem radar XY-DemoSAR radzi sobie w różnych warunkach, w dodatku można sterować nim z poziomu smartfona. Może pracować tam, gdzie konieczny jest stały monitoring, wygoda użytkowania, czy występują ograniczenia związane z użyciem sprzętu przenoszącego radar – zapewnia Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW.

Czytaj także: Najlepsze drony dla początkującego pilota. Ranking dronów 2022

Radar jest tańszy i mniejszy od dostępnych na rynku urządzeń do monitorowania i obrazowania terenu, w przeciwieństwie do większości z nich nie musi być montowany na załogowym statku powietrznym. Wystarczy nieduży dron i pozwolenie na loty nim nad skanowanym obszarem.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy