Wikipedia nie przyjmuje kryptowalut

Redaktorzy Wikipedii głosują za zablokowaniem darowizn w kryptowalutach

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kryptowaluty nie mają zbyt dobrej opinii wśród ludzi zadeklarowanych jako obrońcy środowiska. Ci natomiast bardzo często są bardzo krytyczni, czy nawet agresywni w stosunku do fundacji, które przyjmują datki w cyfrowej walucie. Jednak nie tylko to jest problemem: wartość kryptowalut jest niestabilna. Co więc fundacja powinna z nimi zrobić? Od razu spieniężać, czy liczyć na wzrosty? A co w wypadku strat? I czy nie grozi to ewentualną defraudacją? Tak wiele pytań, a nie znajdziemy na nie odpowiedzi na Wikipedii. Dlatego też ta przeprowadziła głosowanie. W jego efekcie Wikipedia nie przyjmuje kryptowalut.

Wikipedia nie przyjmuje kryptowalut

Wikipedia nie przyjmuje kryptowalut

Jeden z redaktorów wolnej encyklopedii internetowej o nazwie GorillaWarfare złożył propozycję, aby fundacja przestała akceptować kryptowaluty, ponieważ są one niezwykle ryzykowną inwestycją. Zwrócili również uwagę na to, że kryptowaluty mogą nie być zgodne z zaangażowaniem fundacji w zrównoważony rozwój środowiska. Co więcej, inni redaktorzy Wikipedii również opowiedzieli się za usunięciem kryptowalut z opcji darowizn Fundacji Wikimedia. Otóż propozycja ta podległa głosowaniu, które trwało przez trzy miesiące. W sumie 232 użytkowników zagłosowało za propozycją, a 94 było przeciw. Ci, którzy opowiadali się za darowiznami w kryptowalutach, tłumaczyli, że zapewniają one bezpieczniejsze sposoby przekazywania darowizn i że waluty klasyczne także nie są obojętne dla środowiska. Argumenty może i słuszne, ale w głosowaniu wygrywa ilość głosów. Warto jednak podkreślić, że skoro już mowa o ilości, to wielu redaktorów albo olało głosowanie, albo w ogóle o nim nie wiedziało.

Zobacz też: Wikipedia chce naszych pieniędzy bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej

Dlatego też sama fundacja wcale nie musi się przychylić do wyników głosowania grupki redaktorów. Wydała ona następujące oświadczenie:

Jesteśmy świadomi prośby społeczności, aby Fundacja rozważyła zakończenie przyjmowania przez nas darowizn w kryptowalutach. Nasz zespół ds. pozyskiwania funduszy analizuje tę prośbę i związane z nią dyskusje, a po zakończeniu tego procesu przekażemy dodatkowe informacje.

Jest to więc jasny znak, że prośba zostanie poddana pod analizę i potraktowano ją poważnie, ale wcale nie musi zostać zaakceptowana. Biorąc pod uwagę, że Wikimedia funkcjonuje tylko dzięki wpłatom społeczności, to odcięcie kryptowalut może oznaczać spore braki w jej płynności finansowej. Nawet jeśli argument o środowisku jest traktowany poważnie, to raczej trudno kręcić nosem na źródło dochodów, kiedy pieniędzy, które się dostaje i tak jest zbyt mało jak na potrzeby projektu.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy