składany iPhone

Składany iPhone, czyli Apple na pewno zrobi to świetnie

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Newsy

Składany iPhone – informacje na jego temat pojawiają się od momentu premiery Samsunga Galaxy Z Fold. Dla analityków jasne jest, że prędzej czy później firma z Cupertino musi pokazać  konkurencyjne urządzenie. Apple jednak nie spieszy się jeszcze bardziej niż zwykle. W dalszym ciągu na temat składanego smartfona nie mamy żadnych pewnych informacji. W zasadzie nie wiadomo czy będzie to iPhone. Pojawiły się także inne domysły, jak to że ujrzymy składanego iPada czy zupełnie nową kategorię urządzeń. Tim Cook i spółka mają czas. Mimo trzeciej generacji, Galaxy Z Fold cały czas wygląda jak prototyp.

To widoczne zgięcie ekranu, po jego rozłożeniu wygląda nieestetycznie. Nie wydaje mi się, żeby producent iPhone’a, znany z perfekcji zastosował podobne rozwiązanie. Jest jeszcze opcja pójścia w kierunku Microsoft Surface Duo, ale ten wydaje się po prostu ubogi. Zdecydowanie najlepsze wrażenie ze wszystkich składanych sprzętów robi na mnie OPPO Find N. Choć z pełną oceną trzeba się wstrzymać do momentu zobaczenia smartfona na żywo. W każdym razie prezentuje się świetnie i nie widać zgięcia po rozłożeniu ekranu. Liczę, że w takim kierunku pójdzie Apple, a składany iPhone otrzyma podobną formę.

Zobacz także: Kolejny konkurent Apple? Boki zrywam na samą myśl – to się nie uda

Składany iPhone, czyli Apple na pewno zrobi to świetnie

Według znanego analityka Ming-Chi Kuo Apple testuje 9-calowe składane urządzenie, ale jego debiut jest mało prawdopodobny aż do 2025 roku. Może to wręcz się wydarzyć jeszcze później. Składany iPhone to urządzenie, na które naprawdę długo poczekamy. Na Twitterze Kuo poinformował, że spółka pracuje nad produktem ze składanym wyświetlaczem OLED i PPI mieszczącym się gdzieś pomiędzy iPhone’m a iPadem. Jednak analityk studzi nieco nasze zapędy… To urządzenie jest prawdopodobnie używane do oceny i weryfikacji kluczowych technologii związanych z składanym ekranem i wcale nie musi otrzymać takiej specyfikacji jak końcowy produkt.

składany iPhone

Kuo twierdzi, że ​​rozwój składanych produktów Apple początkowo będzie się koncentrował na urządzeniach średniej wielkości, a następnie na modelach z większymi wyświetlaczami, zanim ostatecznie rozszerzy się na małe urządzenia. Według niego składany iPhone może zadebiutować, jako ostatni z serii modeli.

Analityk zrewidował także swoją prognozę z zeszłego roku, zgodnie z którą firma Tima Cooka wypuści składanego iPhone’a już w 2024 roku. Wyjaśnił, że jest teraz jasne, że ta prognoza musi zostać zmieniona, a premiera jest planowana najwcześniej w 2025 roku. Dodał, że pierwszym składanym urządzeniem Apple może być hybrydowy model, będący czymś między smartfonem, a tabletem. 

Składany iPhone, czyli Apple współpracuje z LG

Komentarze Kuo są odpowiedzią na raport The Elec, który twierdzi, że Apple współpracuje z LG w celu opracowania składanego panelu wyświetlacza OLED z ultracienką osłoną. To rozwiązanie ma być dostępne dla przyszłych tabletów i notebooków Apple. W lutym analityk do spraw wyświetlaczy Ross Young rozpętał pogłoski, że spółka z Cupertino pracuje nad dużym składanym urządzeniem, wyjaśniając, że firma bada rynek składanych notebooków z wyświetlaczami o przekątnej około 20 cali.

składany iPhone

Raport wyjaśnia, że ​​LG Display dostarczy w tym roku 17-calowe składane panele OLED 4K dla HP. Przeznaczone one będą do notebooka z 11-calowym wyświetlaczem (rozmiar po zamknięciu). LG Display ma coraz większe doświadczenie w tego typu wyświetlaczach OLED, dostarczając przecież 13,3-calowy panel dla Lenovo ThinkPad X1 Fold. The Elec twierdzi, że oprócz składanego ekranu OLED dla notebooka HP, Apple współpracuje właśnie z LG Display w celu opracowania kolejnego składanego wyświetlacza OLED. Ten będzie rzekomo wykorzystywał ultracienką osłonę zamiast poliimidu, który stosowany jest obecnie w większości innych składanych wyświetlaczy.

Raport dostarcza nam kolejne podobne informacje prosto z łańcucha dostaw Apple. Pokazuje to, że opracowywany jest prototyp większego składanego urządzenia. Informacje podawane przez The Elec wydają się być zgodne z niedawnym raportem analityka Rossa Younga, który także powiedział, że spółka pracuje nad komputerem ze składanym ekranem, który zyska przekątną około 20-cali.

MacBook ze składanym wyświetlaczem – to może być pierwszy produkt z linii

Young powiedział, że urządzenia te mogą stworzyć zupełnie nową kategorię produktów dla Apple i będą produktem podwójnego zastosowania. Mogą być zdolne do pracy jako notebook z pełnowymiarową klawiaturą ekranową po złożeniu oraz jako monitor po rozłożeniu i użyciu z zewnętrzną klawiaturą. Urządzenia mają zyskać rozdzielczość 4K lub wyższą w rozmiarze, który bada Apple, dodał Young.

Chociaż analityk opisał urządzenie jako „składany notebook”, wydawało się wtedy prawdopodobne, że może być ono w rzeczywistości składanym iPadem Pro, a dzisiejszy raport The Elec wyjaśnia, że ​​panel wyświetlacza jest odpowiedni dla obu modeli. Do premiery jest jednak bardzo dużo czasu. Tak, jak podawały wcześniejsze doniesienia nie stanie się to wcześniej niż w 2025 roku, a może to być nawet rok czy dwa lata później.

Składany iPhone, czy składany MacBook – z pewnością będę czekał na te sprzęty. Widać, że producent iPhone nie spieszy się z premierą obydwu urządzeń. Zamiast tego możemy być pewni, że nowa generacja urządzeń będzie czymś naprawdę dopracowanym.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy