HarmonyOS 3.0

HarmonyOS 3.0 jeszcze w tym roku – nadchodzą spore zmiany

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Huawei coraz mocniej skupia się na rozwoju swojego autorskiego systemu operacyjnego HarmonyOS. Jest to jednak niezwykle czasochłonne zajęcie, ponieważ poza samrtfonami i tabletami napędza on także zegarki, oraz masę innych urządzeń z segmentu smartf home, czy IoT. Następne, trzecie już wydanie systemu, czyli HarmonOS 3.0 ma się opierać na nomen omen trzech filarach: innowacjach, kompleksowej modernizacji możliwości systemu i narzędzi programistycznych. Przy okazji wiemy także, kiedy możemy się spodziewać nowej wersji systemu.

HarmonyOS 3.0

HarmonyOS 3.0

Warto podkreślić na wstępie, że premiera systemu, a to, kiedy trafi on do urządzeń, nie są tym samym. Wiadomo jednak, że już teraz kończy się etap zamkniętych beta testów powłoki, a w maju światło dzienne ujrzy publiczna wersja beta. Oficjalne wydanie HarmonyOS 3.0 nastąpi w lipcu, a stabilna wersja pojawi się we wrześniu tego roku, czyli prawie rok po ogłoszeniu rozpoczęcia prac nad nim. Warto tu podkreślić, że Huawei zaliczył pewne opóźnienie, ponieważ wedle wcześniejszych planów publiczna beta powinna pojawić się jeszcze w marcu, a w lipcu wersja stabilna. System ten nie przyniesie efektownych zmian względem poprzednika, chociaż zostanie on lekko odświeżony. Wszystko dlatego, że szczególna uwaga podczas jego rozwoju została poświęcona stabilności i optymalizacji pracy, a także poprawie wydajności systemu.

Zobacz też: Aplikacje Radia Zet i Antyradia zostały zintegrowane z HarmonyOS

Duże zmiany nastąpią natomiast  komunikacji smartfona z innymi urządzeniami z HarmonyOS 3.0. Podano tutaj przykład inteligentnego lustra. Po sparowaniu go ze smartfonem jego pulpit pojawi się na lustrze, a użytkownik będzie mógł umyć twarz lub nałożyć makijaż, jednocześnie komunikując się z rozmówcą za pomocą jego tafli, albo oglądać jakiś film, zarządzać muzyką, lub odpowiadać na wiadomości. Podobny poziom integracji ma obejmować także inne urządzenia. Tym samym smarfon Huaweia stanie się kluczem do funkcjonalności całego inteligentnego domu działającym inteligentnie, czyli w sposób znacznie bardziej naturalny, niż zestawy aplikacji poszczególnych producentów. Oczywiście to ucieszy głównie użytkowników w Chinach, jednak Huawei coraz chętniej oferuje swoje rozwiązania SmartHome także w innych regionach świata. Miejmy jednak nadzieję, że producent nie zapomni o rozwoju innowacji także czysto smartfonowych, oraz HarmonyOS na komputery osobiste. Całość ma bowiem potencjał na stworzenie naprawdę świetnego ekosystemu. Jednak najprawdopodobniej będziemy musieli na to poczekać nieco dłużej, niż do HarmonyOS 3.0.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy