Acer opuszcza Rosję

Acer opuszcza Rosję – firma nie wytrzymała presji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Tajwan słynie z produkcji procesorów, nie oznacza to jednak, że kraj ten jest tylko wykonawcą układów dla producentów elektroniki, a sam nie ma nic do zaoferowania na tym polu. Dobrym przykładem jest tutaj Acer, który ma właśnie tajwański rodowód i to go stawiało przez ostatnie tygodnie w nie najlepszej sytuacji. O ile bowiem łatwo zrozumieć, dlaczego chińskie firmy nie mogą otwarcie potępić działań Rosji na Ukrainie, tak obecność Acera na każdej możliwej liście wstydu była trudna do wyjaśnienia inaczej, niż chęcią zarobku. To się jednak właśnie zmieniło: Acer opuszcza Rosję. Pozostaje jednak pytanie, na ile to kwestia opamiętania, a na ile zbyt mocnych nacisków.

Acer opuszcza Rosję

Acer opuszcza Rosję

 Zacznijmy jednak od tego, dlaczego Acer tak długo zwlekał z opuszczeniem Rosji. Otóż producent ten, mimo że jest rozpoznawalny, to w większości świata rzadko bywa pierwszym wyborem konsumentów. Jednak inaczej wygląda sytuacja w Rosji, która jest kluczowym rynkiem firmy. Zrezygnowanie z niego było więc dość trudnym wyborem dla producenta. I chociaż przez pierwsze tygodnie możliwe było pozostanie tam, mimo ostracyzmu ze strony reszty świata, to ujawnione zbrodnie rosyjskich żołnierzy na cywilach po przejęciu kontroli w kilku miastach sprawiły, że zarówno konsumencki, jak i hakerzy zapałali do firm z czarnych list nową, o wiele gorętszą falą nienawiści. Morale w firmach na wieść o gwałtach i okrutnych morderstwach również raczej nie były najwyższe. 

Zobacz też: Acer Spin 513 z ARM – nowy Chromebook z potężnym procesorem MediaTeka

W związku z tym Acer wydał następujące oświadczenie:

Firma Acer ściśle przestrzega obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących handlu międzynarodowego oraz uważnie obserwuje konflikt między Rosją a Ukrainą. W związku z ostatnimi wydarzeniami firma Acer podjęła decyzję o zawieszeniu działalności w Rosji. Koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim naszym pracownikom, co obejmuje nieustanne wysiłki mające na celu pomoc wszystkim osobom i ich rodzinom dotkniętym obecną sytuacją. Firma Acer ma nadzieję, że pokój zostanie przywrócony tak szybko, jak to możliwe. Myślami jesteśmy z ludźmi dotkniętymi tragedią i współpracujemy z kilkoma międzynarodowymi agencjami i organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy humanitarnej. 

Decyzja ta została podjęta zgodnie z międzynarodowymi przepisami handlowymi, ponieważ kilka krajów i regionów zdecydowało się nałożyć sankcje na Rosję, aby potępić Federację Rosyjską za jej inwazję na Ukrainę. To zapewne jest kolejny powód, który zmusił producenta do zawieszenia działalności w tym kraju.

Źródło: Twitter

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy