ouTube walczy ze SPAM

Koniec SPAM-u w komentarzach na YouTube? Władze serwisu mówią dość

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Sekcja komentarzy w serwisie YouTube to dość kłopotliwe miejsce. Kiedy mowa jest o kanałach skupionych wokół jakiegoś konkretnego, niszowego hobby, lub skupionych na popularyzacji nauki, to często odbywa się tam wartościowa wymiana zdań. Jednak pod popularnymi filmami czysto rozrywkowymi lub takimi, które trafiły do karty na czasie, sekcja komentarzy wygląda często jak istny ściek. I nie chodzi tu tylko o to, że udzielają się tam trolle internetowe, lub osoby, które ewidentnie mają jakiś problem ze sobą, a o boty i wszędobylski SPAM. Wygląda na to, że YouTube chce rozwiązać ten problem raz na zawsze.

YouTube walczy ze SPAM-em

ouTube walczy ze SPAM

To nie tak, że YouTube ignoruje ten problem. Serwis już teraz udostępnia narzędzia do walki ze spamem i twierdzi, że wykorzystał kombinację uczenia maszynowego i ludzkiego osądu do usunięcia prawie miliarda komentarzy. To jednak kropla w morzu potrzeb milionów twórców. Serwis wpadł jednak na świetny pomysł: odda walkę ze SPAM-em osobom, na których kanale on się znajduje. Otóż obejmuje to nową opcję przy zgłaszaniu nieodpowiednich komentarzy oraz obietnicę szybszej i bardziej surowej reakcji. W ten sposób YouTube zamierza się pozbyć tego problemu. Co więcej, zgłoszona treść, jeśli zostanie uznana za SPAM, najprawdopodobniej zostanie zapisana i zapamiętana przez boty serwisu, tak, że w przyszłości zostanie skasowana automatycznie.

Zobacz też: YouTube zablokował kanał rosyjskiej Dumy – kolejne źródło propagandy nie jest już dostępne

No dobrze, ale czemu nie dać twórcom bezpośrednio dostępu do decydowania o tym, co jest SPAM-em, a co nie? Otóż wielu twórców mogłoby to uznać za narzędzie do cenzurowania innych opinii niż te głoszone przez nich. Tym samym mogliby oni tylko umacniać wszelkie bańki informacyjne skupione wokół swojej osoby i pozbywać się konstruktywnej krytyki lub innego spojrzenia na poruszony problem. Tym samym takie rozwiązanie może i mogłoby rozwiązać kwestię SPAM-u, ale pogłębiona zostałaby zupełnie inna i to znacznie groźniejsza patologia, która ma miejsce w serwisie.

Zobacz też: Udostępnianie filmów z YouTube na Snapchat wreszcie możliwe!

Oczywiście nie oznacza to, że problemy z jakością komentarzy przestaną istnieć. Być może nawet się pogłębią, ponieważ obecnie SPAM w wielu miejscach oddziela patologiczne treści od innych patologicznych treści, a bez tego bufora te się kumulują i zachęcą większe grono użytkowników do zostawiania kolejnych niewłaściwych komentarzy. Jednak w tak skrajnych przypadkach winę ponosi raczej sam komentowany materiał, a nie system dostępny na YouTube. Jeśli zaś chodzi o mechanizmy walki z takimi treściami, to pojawia się tu problem opisany w akapicie wyżej.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy