Huawei odcina dostawy do Rosji

Huawei opuszcza Rosję? Wszystko na to wskazuje, chociaż Rosjanie mają inne nadzieje

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ze względu na przyjaźń chińsko-rosyjską firmy z Państwa środka nie mogą oficjalnie potępić działań Rosji na Ukrainie, ani też oficjalnie wycofać się z tego kraju na znak protestu. Warto tu jednak podkreślić, że już na samym początku inwazji Huawei wsparł Ukrainę, a wszystkie doniesienia o wsparciu udzielonemu Rosji okazały się zwykłymi pomówieniami wyssanymi z palca. I chociaż wiele osób już skreśliło tego producenta za rzekome stanie po stronie Putina, to ten udowadnia, że popełniły one błąd. Otóż Huawei opuszcza Rosję, chociaż nie jest to głośne wyjście z trzaśnięciem drzwiami i masą krzyków.

Huawei opuszcza Rosję

Huawei opuszcza Rosję

Jak donosi Forbes ru Huawei wysłał część pracowników rosyjskiego biura na miesięczny urlop. Wcześniej zaś firma wstrzymała sprzedaż swoich produktów w Rosji, argumentując to chęcią uniknięcia dalszych sankcji ze strony USA. Eksperci twierdzą, że Huawei dokonuje przeglądu swojej linii produktów, aby dostarczać Rosji te, które nie wykorzystują amerykańskiej technologii. To by jednak wykluczało potrzebę wysłania pracowników na urlop i to tak długi — wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji każda osoba na miejscu byłaby na wagę złota, aby określić główne braki produktów na rosyjskim rynku. Warto tu także dodać, że ​​Huawei przestał zawierać nowe umowy na dostawę sprzętu dla operatorów komórkowych, chociaż na tym polu firma nie jest zależna od technologii USA. Co więcej, wśród pracowników wysłanych na urlop jest cały dział marketingu, który w sytuacji kiedy konkurencja opuszcza Rosję, mógłby tam przygotować naprawdę spektakularną kampanię reklamową, a zamiast tego spędzi co najmniej miesiąc w domu.

Zobacz też: Huawei nie współpracuje z Rosją – firma dementuje news, który krąży po sieci

Całość wygląda tak, jakby Huawei się najzwyczajniej w świecie powoli wycofywał z tamtego rynku. Oczywiście możliwe, że firma rzeczywiście zamierza zrewidować swoje produkty, aby ominąć wszystkie technologie objęte sankcjami i wrócić na rosyjski rynek. Tak przynajmniej sugeruje tamtejsza narracja. 

Prawdopodobnie Huawei zrewiduje swoją linię produktów, aby dostarczać Rosji te produkty, które nie wykorzystują amerykańskiej technologii.

Jednak i to jest bardziej myśleniem życzeniowym. Otóż bez Huaweia i po ostatnim wycofaniu się Ericssona Rosja pozostaje bez sprzętu sieciowego. A biorąc pod uwagę, że ZTE właśnie zostało zwolnione z sankcji nałożonych z powodu sprzedaży sprzętu sieciowego do Iranu, raczej niechętnie narazi się USA po raz kolejny. To oznacza koniec rozbudowy sieci w Rosji, a większa awaria nadajników może oznaczać odcięcie całych obszarów kraju od łączności komórkowej. 

Źródło: Forbes.ru

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy