syntetyczne alternatywy implantów

Syntetyczne alternatywy implantów kostnych poszukiwane – mają być lepsze dla organizmu

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Badaczka z Politechniki Gdańskiej poszukuje alternatywnych materiałów do produkcji kompozytów w implantach. Syntetyczne alternatywy implantów kostnych mogłyby w przyszłości regenerować ubytki kostne, nie zakłócając gospodarki biochemicznej w organizmie.

Syntetyczne alternatywy implantów – szczegóły badań

Dr Natalia Wójcik, fot. Dawid Linkowski/PG

Politechnika Gdańska zwraca uwagę na to, że implanty kostne obecnie produkuje się z materiałów, które mają w swoim składzie szkła bioaktywne. Te są tworzone na bazie krzemianu i sprawiają, że implanty posiadają właściwości zmuszające kość do regeneracji dokładnie w miejscu, w którym są zlokalizowane. Szkła te w 50% składają się z tlenku krzemu, a w pozostałej części z domieszek tlenku fosforu, wapnia i sodu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Jak tłumaczy dr Natalia Wójcik z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej, szkła na bazie krzemu bardzo wolno się rozpuszczają. Jeśli umieścimy ten materiał w miejscu ubytku kości, ma on stymulować kość do wytwarzania hydroksyaptytu, głównego budulca kości i tym samym regeneracji, sam stopniowo ulegając rozpuszczeniu. Klasyczne bioszkło z dużą zawartością krzemu rozpuszcza jednak się zbyt wolno – od roku do nawet kilku lat – wyjaśnia badaczka.

Rozpuszczalność materiału jest znacznie lepsza, gdy zastąpi się matrycę krzemianową matrycą fosforanową. W dodatku fosfor występuje u organizmów żywych i stanowi naturalny budulec kości, więc jego rozpuszczanie, w przeciwieństwie do krzemu, nie stanowi obciążenia. Dr Natalia Wójcik pracuje nad materiałami na bazie fosforanów. Implant ma rozpuszczać się na tyle szybko, by nie przeszkadzać w ostatnim etapie regeneracji, a jednocześnie na tyle wolno, żeby kość zdążyła się zregenerować. W składzie bioszkieł, które wytwarza i testuje badaczka, są też wapń, sód, niob i azot. Azot korzystnie wpływa na rozpuszczalność, podobnie jak niob, który w dodatku poprawia właściwości bioaktywne materiału.

Czytaj także: Gamingowe łóżko elektryczne – wstawanie i kładzenie się to strata czasu?

Dr Wójcik prowadzi swoje badania razem z ośrodkami naukowymi ze Szwecji, Finlandii i Arabii Saudyjskiej oraz z pomocą inż. Stefanii Wolff. Celem badań jest kompozyt, z którego dałoby się wytwarzać nowoczesne implanty do wypełnień mini ubytków w kościach i który będzie przyspieszał regenerację kości lub stanowił powłokę dla stałych implantów.

źródło: Nauka w Polsce

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy