Oświadczenie ukraińskich i unijnych operatorów

Wspólne oświadczenie ukraińskich i unijnych operatorów – chodzi o zapewnienie łączności uchodźcom

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W piątek opublikowano oświadczenie ukraińskich i unijnych operatorów, w którym zwrócono uwagę na kwestię zapewniania łączności oraz dostępu do wiarygodnych informacji uchodźcom z Ukrainy. Wśród telekomów, które podpisały dokument, są firmy działające w Polsce. Jakie działania planują operatorzy, by pomóc osobom uciekającym przed wojną?

Oświadczenie ukraińskich i unijnych operatorów – co się w nim znajduje?

W wydanym oświadczeniu operatorzy wyrazili przekonanie, że w obliczu rosnącego kryzysu humanitarnego, uchodźcy z Ukrainy (których jest już ok. 4,2 mln) powinni mieć dostęp do łączności, by utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Telekomy zwróciły też uwagę na dostęp do internetu i wiarygodnych źródeł informacji.

Sygnatariusze oświadczenia przypomnieli o działaniach, które do tej pory udało się podjąć, by pomóc uchodźcom. Wymieniane są takie przedsięwzięcia, jak bezpłatna dystrybucja kart SIM, obniżone stawki na połączenia i SMS-y z UE do Ukrainy, a także umożliwienie bezpłatnego kontaktu z osobami, które zostały w Ukrainie. Po stronie ukraińskich operatorów zapewniono utrzymanie łączności w kraju pomimo agresji militarnej oraz oferowanie bezpłatnego roamingu. Operatorzy, którzy podpisali oświadczenie, deklarują, że są gotowi kontynuować dotychczasowe działania wspierające uchodźców.

Telekomy chcą, by opłaty dla osób z Ukrainy pozostały na minimalnym poziomie, jednak problemem mogą być tu bardzo wysokie koszty utrzymania korzystnych stawek na połączenia międzynarodowe z UE do Ukrainy i na odwrót. Powodem są wysokie opłaty pobierane na poziomie hurtowym. Operatorzy z UE chcą zmniejszenia opłat hurtowych do takiego poziomu, żeby ukraińskie telekomy mogły maksymalnie obniżyć opłaty dla swoich klientów. Ma to działać w dwie strony, bo ukraińscy operatorzy mają stopniowo obniżać opłaty związane z połączeniami z UE do Ukrainy. W efekcie operatorzy z UE będą mogli obniżać ceny połączeń międzynarodowych do Ukrainy.

Czytaj także: Orange przedłuża tańsze połączenia do Ukrainy i Wielkiej Brytanii

Wspólne oświadczenie ma obowiązywać przez trzy miesiące, potem nastąpi jego przegląd. Dokument podpisali operatorzy ukraińscy: Kyivstar, lifecell, VF Ukraine oraz europejscy: BICS, Bouygues Telecom, Colt Technology Services, Deutsche Telekom, Enreach, Fastweb, Iliad Group, KPN, LIBERTY Global, Grupo MÁSMÓVIL, Neterra, ORANGE, Play, Polkomtel, Proximus, Telefonica, Telenor, Telia Company, Three Group, TIM, Transatel, Vodafone, MVNO Europe, Nuuday, Plume.

źródło: ec.europa.eu

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy