Konfiguracja Raspberry Pi

Konfiguracja Raspberry Pi OS stanie się banalnie prosta – koniec Pi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowa wersja Raspberry Pi OS właśnie się pojawiła. Na stronie projektu pojawił się post informujący o zmianach, które przynosi. Największa z nich dotyczy procesu tworzenia konta użytkownika, który nie będzie już zawierał domyślnej nazwy użytkownika Pi. Zamiast tego każdy będzie mógł stworzyć własną nazwę od samego początku. Ma to znacznie zwiększyć bezpieczeństwo systemu, ponieważ znaczna większość osób pomija ten krok pozostający przy Pi.

Konfiguracja Raspberry Pi OS z dużymi zmianami

Konfiguracja Raspberry Pi

Dzięki użytkownikowi Pi w Raspberry Pi OS początki z systemem, zwłaszcza w wersji bez pulpitu, są o wiele łatwiejsze dla osób, które nie miały kontaktu z Linuksem, lub kontakt ten był bardzo ograniczony. Jednak wprowadzenie jednolitej nazwy użytkownika dla każdego nowego użytkownika sprawiło, że spora część użytkowników korzystała z domyślnego konta już na stałe. Fakt używania tej samej nazwy przez wiele osób znacznie ułatwiał życie cyberprzestępcom, zwłaszcza że ludzie mają także tendencję do ustawiana prostych haseł pokroju 12345. Ta niewielka zmiana odsuwa o jeden krok potencjalnych hakerów.

Zobacz też: Raspberry Pi Pico jako kartridż dla Commodore 64 – możliwości są niesamowite

Nie oznacza to jednak, że obsługa Raspberry Pi OS stanie się trudniejsza przez konieczność utworzenia konta przy pierwszym uruchomieniu — wręcz przeciwnie. Zespół Raspberry Pi OS naprawdę świetnie przemyślał sprawę. Otóż gdy użytkownicy będą flashować kartę microSD ze świeżą instancją Raspberry Pi OS, zostaną poproszeni przez kreatora konfiguracji o podanie nazwy użytkownika. W ten sposób konto będzie tworzone analogicznie jak w przypadku Pi, jednak pod unikalną nazwą. Dzięki temu utworzenie nowego konta dla użytkownika stanie się zbędne.

Zobacz też:Legendarny procesor sprzed 38 lat zyskuje nowe życie dzięki Raspberry Pi

To jednak nie koniec usprawnień: Oprócz nowego procesu tworzenia konta Raspberry Pi Imager ma nowe narzędzie, które pozwala zaoszczędzić twórcom kilka kroków podczas konfigurowania Raspberry Pi OS. Nowa funkcja zawiera pola, w których użytkownicy mogą określić nazwę użytkownika, hasło i wszelkie ustawienia sieciowe przed zainstalowaniem systemu operacyjnego. Dzięki temu już przy pierwszym uruchomieniu malinki dostaniemy wstępnie skonfigurowany system gotowy do działania.

Myszy i klawiatury Bluetooth

Ostatnim problemem, który został rozwiązany, jest ten z myszką i klawiaturą Bluetooth. Otóż jeśli ktoś chce z nich korzystać na Pi, to i tak musi wcześniej podłączyć jakieś przewodowe, aby móc wyszukać i podłączyć te bezprzewodowe. Teraz jednak przy pierwszym uruchomieniu Raspberry Pi OS będzie wyszukiwało urządzeń Bluetooth i się z nimi łączyło automatycznie.

 Źródło: RaspberryPi

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy