Nie działa BLIK

Nie działa BLIK – aplikacje nie generują kodów [AKUTALIZACJA]

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wiele wskazuje na to, że BLIK właśnie doświadczył globalnej awarii, która całkowicie zablokowała ten system płatności. Próba wygenerowania kodu kończy się wyrzuceniem następującego komunikatu: 

Nie udało się pobrać danych. Tapnij poniżej i Spróbuj ponownie.

Oczywiście tapanie, nawet wielokrotne nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Przynajmniej w przypadku Alior Banku i PKO BP. 

Nie działa BLIK

Nie działa BLIK

Problemy z BLIK-iem nie są łatwe do śledzenia na witrynach do zgłaszania awarii, ponieważ te głównie opierają się na konkretnych usługach i aplikacjach, a BLIK jest uznawany za funkcję, a nie osobny produkt. Mimo to na downdetector widać coraz więcej zgłoszeń dotyczących banków, a to właśnie przez ich strony i aplikacje możliwe jest generowanie kodów. Same media społecznościowe BLIK-a milczą. Biorąc jednak pod uwagę, że problemy zaczęły się stosunkowo niedawno i wpadliśmy na nie czystym przypadkiem, a pora jest dość późna, to raczej nikt nie zdążył jeszcze zareagować, aby przygotować odpowiedni komunikat w tej sprawie. 

Zobacz też: Męskie Granie 2022 – nie masz Allegro Smart! i BLIKA to zapomnij o kupnie biletów

Pozostaje mieć nadzieję, że system płatności wróci jeszcze dziś do działania. W przeciwnym wypadku konieczne będzie korzystanie z alternatyw, w tym mniej bezpiecznych, jak płacenie bezpośrednio za pomocą karty, lub o ile to możliwe wstrzymać się z płatnościami do jej naprawienia. Warto tu przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu awaria w ostatnim czasie. Pod koniec lutego platforma płatności odnotowała ogólnopolskie problemy. Te jednak powodowały wyrzucenie innego typu błędu niż w przypadku najnowszej awarii. Możliwe jednak, że ich podłoże jest zupełnie inne. Były to rzecz jasna problemy techniczne. Jednak biorąc pod uwagę, że stało się to w kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, to poziom paniki wśród użytkowników był znaczny. Miejmy nadzieję, że dziś już nikt nie zacznie wiązać problemów z tamtą sprawą, mimo że groźby Rosji w stronę Polski stają się coraz to bardziej zuchwałe.

AKTUALIZACJA:

 Wygląda na to, że problemy ustąpiły równie nagle, jak się zaczęły, albo są w trakcie naprawiania. Po kolejnej już  próbie odświeżenia i wygenerowania kodu aplikacja bankowa go wygenerowała, a testowa płatność zakończyła się pełnym sukcesem. Wciąż nie wiadomo co było przyczyną awarii, ani czy jej całkowity koniec. Możliwe bowiem, że problemy będą jeszcze przez jakiś czas wracały. Miejmy jednak nadzieję, że zniknęły równie szybko, jak się pojawiły. 

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy