Intel nie ukradł patentu AMD

Intel z patentem na AMD Zen? Nic z tych rzeczy – ktoś po prostu był leniwy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Otóż pojawiły się głosy, że Intel w 2018 roku zdobył patent na rdzenie AMD Zen opracowane w 2016 roku. Przy okazji zaczęły krążyć różnego rodzaju sugestie, że firma zamierza wykorzystać to do trollingu patentowego wobec swojego największego rywala. Wszystko to jest jednak jednym wielkim nieporozumieniem. Ktoś w Intelu rzeczywiście wykorzystał schematy AMD, to jednak zwykłe lenistwo. Jednak po kolei.

Intel nie ukradł patentu AMD

Ktoś mógł nie słyszeć o tej sprawie, więc zacznijmy od wyjaśnienia, o co w ogóle ta cała afera: otóż wczoraj użytkownik Twittera o pseudonimie Underfox ujawnił ciekawie wyglądający patent przyznany niedawno firmie Intel. Ich pobieżna inspekcja ujawnia, że zawiera on bloki tekstu i diagramy, które wyglądają uderzająco podobnie do tych użytych do opisania architektury procesorów Zen firmy AMD podczas prezentacji na imprezie Hot Chips 28 w 2016 roku. I właśnie na tej podstawie wiele osób uznało, że Intel opatentował rdzenie AMD Zen.

Zobacz też: Intel sprawił, że Bitcoin będzie bardziej ekologiczny

Rzecz w tym, że sporny fragment opisuje jedynie kilka cech architektonicznych procesorów x86 i Arm, procesorów graficznych, RISC-V i układów. Ot, zwykły przykład i dokument poglądowy, a nie coś, co Intel samo w sobie chciał opatentować. Ktoś z jakiegoś powodu — możliwe, że z lenistwa — użył we wniosku patentowym kopii dostępnych dokumentów AMD, zamiast przygotować podobną dokumentację i jako przykład przedstawić technologię Intela. I owszem, można tu w pewnym stopniu mówić o plagiacie, jednak nie w kwestii technologicznej, a raczej czysto literackiej. I tak zachowanie ze strony pracownika Intela odpowiedzialnego za ten wniosek było mało profesjonalne. Jednak nie jest to patent na architekturę AMD Zen otrzymany przez Intela. 

Nad czym pracował Intel?

Sam fakt, że patent nie dotyczy architektury procesora, jest na to najlepszym dowodem. Niebiescy pracowali jedynie nad sposobami poprawy bezpieczeństwa procesorów. Dokładniej rzecz biorąc, Intel opatentował metodę czyszczenie linii pamięci podręcznej, która nie jest podatna na ataki kanałów bocznych typu Spectre. Warto tu dodać, że właśnie ten wektor ataku narobił Intelowi i ARM sporo problemów w ostatnim czasie. Posłużenie się przykładem AMD zyskuje tu dodatkowy sens, ponieważ procesory Czerwonych w dużym stopniu był odporne na ataki z tej kategorii. Jest to więc afera o nic. Zwykła burza w szklance wody. Ot, ktoś coś przeczytał, ale nie zdążył doczytać, ponieważ był zbyt oburzony tym, co zobaczył, żeby się przejąć szczegółami, które nadały sprawie innego kontekstu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy