Połączenie TVP VOD i TVP Go

Połączenie TVP VOD i TVP Go – seriale, filmy i kanały TVP w jednym miejscu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

TVP obecnie dysponuje aż dwiema platformami do strumieniowania mediów, a wystarczyłaby jedna. Dlatego też połączenie TVP VOD i TVP Go to rozsądny pomysł. Zacznijmy więc od tego, czym się one różnią: otóż TVP VOD to zbiór seriali, niektórych filmów i programów, którymi dysponuje TVP. Gdyby na przykład ktoś uznał, że chce obejrzeć serial Wiedźmin, ale wizja Netflixa nie do końca mu odpowiada, to właśnie na TVP VOD znajdzie coś dla siebie… albo i nie. TVP Go to natomiast możliwość oglądania kanałów TVP na żywo z możliwością przewijania programów, na które się spóźniliśmy. Co więcej, w razie przeoczenia jakiegoś programu istnieje możliwość ich odtworzenia przez tydzień. Połączenie TVP VOD i TVP Go wydaje się więc dobrym pomysłem, ponieważ wszystko będzie w jednym miejscu.  To jednak niejedyny powód.

Połączenie TVP VOD i TVP Go

Połączenie TVP VOD i TVP Go

Mowa jest teoretycznie o dwóch różnych aplikacjach. Sęk w tym, że w pewnym zakresie ich funkcje się dublują. Otóż weźmy jakiś serial TVP, powiedzmy taki Klan. Otóż po jego emisji trafia on od razu do bazy TVP VOD, jednak przez tydzień można go oglądać także na TVP Go. Tym samym jest on jednocześnie na dwóch platformach. Kolejnym problemem jest to, że TVP Go z nieznanych przyczyn ma dość ograniczony zasięg. Owszem, istnieje aplikacja na Androida i iOS. Jednak z nieznanych przyczyn TVP Go jest dostępne jednie na  HbbTV, czyli telewizorach z obsługą telewizji hybrydowej. Nie ma jednak wersji przeglądarkowej, ani na większość smartTV. Połączenie TVP VOD i TVP Go rozwiąże także ten problem.

Zobacz też: Aplikacja TVP GO już działa, ale nikt się tym specjalnie nie chwalił

Dostawcą, a zarazem stroną odpowiedzialną za trzymaniem pieczy będzie Redge Media, z którym to podmiotem współpracuje między innymi TVN. Firma w swoim komunikacie podała:

Nowa platforma zintegruje wszystkie usługi streamingowe w ramach jednego środowiska. Kompleksowa platforma SDP składa się z DAM (Digital Asset Manager), CMS (Content Management System) oraz zintegrowanego modułu e-commerce, analityki i CRM, zapewniającego szybkość reakcji i zaawansowane funkcje. Będzie wspierać reklamę wideo OTT. Będzie napędzać zróżnicowane urządzenia użytkowników końcowych, dostarczając aplikacje dla telewizorów podłączonych do sieci, telefonów komórkowych i komputerów PC.

Konsolidacja naszych usług streamingowych jest zgodna z naszą strategią dostarczania kompletnych, wysokiej jakości usług dostępnych dla wszystkich Polaków w jednym miejscu. Cieszymy się, że powierzamy ten strategiczny projekt tak doświadczonej firmie technologicznej, która ma polskie DNA.

— Stwierdził Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji TVP.

Stworzenie platformy telewizyjnej, która integruje wszystkie serwisy streamingowe należące do TVP to wyzwanie tylko dla wiarygodnego i doświadczonego partnera technologicznego. Dzięki naszym kompetencjom w zakresie serwisów streamingowych OTT ułatwimy przeniesienie treści Telewizji Polskiej na zintegrowaną platformę, która doskonale się skaluje. Z serwisu będą korzystać miliony Polaków, więc jest to czynnik krytyczny. To wdrożenie potwierdza naszą silną pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej — będzie to jedna z największych operacji w tym regionie.

— Podkreślił Przemysław Frasunek, członek zarządu w Redge Technologies.

Połączenie TVP VOD i TVP Go – ale czy są jakieś konkrety?

ołączenie TVP VOD i TVP Go

Warto tu jednak zauważyć, że w każdym komunikacie padają słowa o konsolidacji i integracji usług w jednej platformie. Nigdzie jednak nie powiedziano wprost, że obydwa te twory połączą się w jedno, ani nie podano nazwy usługi, która miałaby powstać na skutek fuzji/wchłonięcia jednej przez drugą. Możliwe więc, że zostanie zachowana pewnego rodzaju autonomia. Tym samym połączenie TVP VOD i TVP Go może nie być pełne i na przykład obydwie te pozycje będą stanowiły dwie, odrębne kategorie w nowopowstałej platformie. Miejmy jednak nadzieję, że to ślepy trop i Telewizja Polska jednak postawi na jeden, spójny serwis, a nie próbę nadawania mu jednocześnie dwóch różnych tożsamości. Takie podejście byłoby bowiem jedynie źródłem zamieszania, a tym, co ceni sobie widz — poza jakością treści i aplikacji – jest prostota i przejrzystość usługi.

Źródło: RedgeMedia

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy