Mapy Google cenniki dróg

Mapy Google zyskują cennik opłat drogowych i inne szczegóły dotyczące trasy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wcześniej Mapy Google informowały o tym, które trasy są płatne, a które nie, ale nie zawierały zbyt wielu informacji na temat wysokości opłat. To się jednak wkrótce zmieni, chociaż tylko  w wybranych krajach. I tak do końca tego miesiąca kierowcy z USA, Indii, Japonii i Indonezji nie tylko będą wiedzieli, za którą drogę muszą zapłacić, ale także dowiedzą się, ile będą musieli wydać. Google przeanalizowało cenniki ponad 2000 dróg, więc mowa tu o tytanicznej pracy.

Mapy Google cenniki dróg

Mapy Google cenniki dróg

Mapy Google będą uwzględniać takie czynniki, jak różne metody płatności, dzień tygodnia, a nawet konkretną godzinę, o której zamierzamy wyjechać. Najważniejsze jest jednak to, że funkcja ta ma powoli, acz nieubłaganie trafiać do kolejnych państw. I chociaż w Polsce kwestia opłat nie jest zbyt skomplikowana, a płatne odcinki autostrad można u nas policzyć na palcach jednej dłoni. Jednak opcja ta na pewno przyda się wszystkim tym, którzy planują zagraniczne wakacje swoim samochodem. Co więcej, jest szansa, że do wakacji lista krajów ulegnie sporemu rozszerzeniu. 

Zobacz też: Mapy Google bez kluczowych funkcji na Ukrainie – to ocali ludzkie życie

To jednak nie koniec nowości. Mapy Google będą wzbogacone o nowe szczegóły. Wkrótce będzie można zobaczyć takie rzeczy, jak sygnalizacja świetlna i znaki przystanków, a także dodatkowe informacje o pobliskich punktach zainteresowania i jeszcze dokładniejsze obrysy budynków. Google twierdzi też, że w wybranych miastach użytkownicy będą mogli dostrzec takie szczegóły, jak kształt drogi, w tym takie elementy, jak pobocza i wysepki. I o ile to, co ma pojawić się w wybranych miastach, raczej nie dotyczy Polski, w najbliższym czasie, tak przystanki i sygnalizacja świetlna mogą być dość istotnymi szczegółami dla wielu kierowców. 

Zobacz też: Mapy Google pomogą uchodźcom z Ukrainy – ta funkcja może zmienić ich sytuację

Szczególnie opcja przystanków brzmi sensownie na wypadek gdybyśmy mieli kogoś podrzucić na jeden z nich, ale nie do końca wiemy, gdzie taki się znajduje. Jednak i sygnalizacja może pomóc w wyborze optymalnej trasy, zwłaszcza w godzinach szczytu. Niestety, w tej na wielu ruchliwych skrzyżowaniach najzwyczajniej w świecie brakuje. Rzeczywisty kształt drogi także może być przydaną opcją w momencie, kiedy droga jest niezwykle kręta, a krzaki lub budynki zasłaniają jej dalszy przebieg. Chociaż w takich wypadkach o wiele lepszym pomysłem jest skupienie się na drodze. Jednak rzucenie okiem na nawigację przed wjechaniem w taki teren dałoby nam o wiele lepsze pojęcie na temat tego, czego powinniśmy się spodziewać. Miejmy więc nadzieję, że przynajmniej część z tych nowości zawita u nas jeszcze latem tego roku. Albo przynajmniej w tym roku.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy