ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Google zmienia menu aplikacji… bez pytania użytkowników o zgodę

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Newsy
android-marshmallow-3_0

Android Marshmallow wchodzi w ostatnią fazę przed premierą finalnej wersji. Przyszedł czas na zmiany w tym, co interesuje największe grono użytkowników: interfejsie. Jego fragmenty możemy także mieć na dotychczasowej wersji systemu za sprawą Google Now Launcher. W miejsce przewijanej w poziomie listy aplikacji udostępniono przewijanie pionowe – co przypomina na przykład nakładki firmy HTC. Usprawniono także wyszukiwanie aplikacji, które przydaje się gdy mamy więcej aplikacji.

google-now-launcher-576x1024

Nowe menu aplikacji zawiera także jeszcze jedną, ważną nowość: podzielono je na dwie części. Patrząc od góry mamy podział na najczęściej używane aplikacje i wszystkie zainstalowane Na samej górze widzimy stale okno wyszukiwania – w większości przypadków wpisanie jednej litery z nazwy aplikacji powinno wystarczyć aby ją odnaleźć bez konieczności przewijania.  W tej wersji działa już funkcja dłuższego przytrzymania przycisku menu aplikacji, która umożliwi bezpośrednio aktywowanie pola szukaj (odpada dodatkowe kliknięcie na pole szukaj). Aktualizacja została już przez koncern udostępniona. Pojawiły się przy tym głosy krytyki  ale i zwyczajnego zaskoczenia ponieważ Google nie zapytało użytkowników o to, czy przyjmują aktualizację, tylko po prostu została ona wgrana na urządzenia. Stan sprzed i po nieoczekiwanej aktualizacji:

google-now-launcher-app-drawer-changes

W sieci można znaleźć informacje, jakoby to aktualizacja aplikacji wyszukiwania Google wpłynęła na launcher… z tym, że opis zmian zawiera tylko informację o zmianie ikony, co było związane z rebrandingiem koncernu. Jak poinformował nas jeden z czytelników (za co dziękujemy!) nie są to jedyne zmiany, jakie Google wprowadziło nie pytając użytkowników o zgodę:

 „Mam na pulpicie folder Google i do tej pory była po kliknięciu siatka 5×5, teraz mam węższą siatkę 4×5 ale „przewijalną” lewo/prawo”

Osobiście nie jestem przekonany do poziomego przewijania listy aplikacji – po latach obcowania z horyzontalnie przewijaną listą aplikacji pierwsze dni po zmianie mogą być niezbyt przyjemne. Szkoda, że Google po prostu nie da użytkownikowi wyboru sposobu przewijania listy programów. Także stale widoczne pole wyszukiwania jest moim zdaniem niczym innym, jak tylko marnowaniem miejsca, w którym mogłyby się wyświetlać zainstalowane aplikacje.

Jak Wy oceniacie zmiany?

Źródło: googlewatchblog.de, android.central.com

Sprawdź najnowsze wpisy