Snapdragon 7 gen 1 specyfikacja

Snapdragon 7 gen 1 nadchodzi wielkimi krokami – oto serce dla drogich średniaków

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Obecnie nazewnictwo Qulacomma nie jest zbyt spójne. Oczywiście zmiana nazwy flagowej linii ze Snapdragon 800 na Snapdragon 8 pozwoliło na uporządkowanie problemu zbyt szybkiego zbliżania się do liczby 900. Jednak niższe serie zachowały dotychczasową numerację. To się jednak będzie zmieniało z czasem. Właśnie wyciekła informacja, że firma zamierza wkrótce wydać Snapdragon 7 gen 1.

Snapdragon 7 gen 1 specyfikacja

Snapdragon 7 gen 1 specyfikacja
Qualcomm

Układ ten trafi do droższych średniaków z półki premium, jednak nie do flagowców. Nie oznacza to jednak, że Qualcomm w jego wypadku zdecydował się na jakieś większe kompromisy. Wciąż będzie to wydajnościowa bestia z najnowszymi technologiami. Będziemy mieli więc do czynienia z ośmiordzeniową konstrukcją, która dostanie cztery wydajne rdzenie Cortex-A710 i cztery energooszczędne Cortex-A510. Za przetwarzanie grafiki ma natomiast odpowiadać Adreno 662. Oznacza to, że główną różnicą w stosunku do Snapdragon 8 Gen 1 będzie fakt, że producent nie zdecydował się na zastosowanie rdzenia Cortex-X2.

Zobacz też: Qualcomm idzie na wojnę z Intelem i prezentuje Snapdragon 8cx Gen 3

Oznacza to także, że dla wielu osób smartfon ze Snapdragonem 7 gen 1 będzie wyborem o wiele… lepszym. Dostaniemy bowiem niezwykle wydajny układ, który przy okazji cechuje się niższymi temperaturami, czy zużyciem energii. Oczywiście, wyniki testów syntetycznych będą niższe. Jednak czas pracy na baterii będzie dłuższy, a spadki wydajności powinny być teoretycznie niższe — o ile producenci nie zlekceważą tematu chłodzenia smartfonów. 

Zobacz też: Brak następcy Snapdragona 870? realme w GT Neo3 znalazło na to świetny sposób

Zastanawiające jest jednak coś jeszcze: czy Qualcomm wyda także układ Snapdragon 4 Gen 1 i Snapdragon 6 Gen 1? Jeśli tak, to powinien się pośpieszyć i zrobić to przed wydaniem Snapdragon 8 Gen 2. W przeciwnym wypadku całe nazewnictwo znów się firmie rozjedzie. Ewentualnie wydać te układy od razu pod nazwą Gen 2, co w dłuższej perspektywie będzie miało o wiele więcej sensu. Jednak i tutaj kryją się pewne pułapki. Firma musiałaby bowiem skupić się na wydawaniu jednego układu z linii rocznie. Obecnie jest to dość łatwe, ponieważ kryzys na rynku produkcji układów nie daje zbyt dużego pola do popisu. Jednak gdy to się skończy, to bardzo łatwo będzie znów wprowadzić bałagan w ofercie firmy.

Zobacz też: Koniec współpracy Qualcomma i Samsunga? Produkcja Snapdragonów zostaje przeniesiona

Oczywiście i na to istnieje pewna rada: wykorzystanie całej puli cyfr. Dodanie Snapdragonów 1,2,3 i 5 mogłyby rozwiązać ten problem. Oczywiście to wymagałoby przedefiniowania numeracji i następcami linii Snapdragon 400 byłyby Snapdragon 1 lub ewentualnie Snapdragon 2. Pamiętajmy jednak, że już wcześniej firma robiła tego typu dziwne zabiegi i pierwotnie to niską półką były Snapdragony 200, średnią Snapdragony 400, a wysoką Snapdragony 600.

Źródło: GSMarena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy