Android 13 zamieni eSIM w dual eSIM

Android 13 zamieni eSIM w dual eSIM na każdym smartfonie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google I/O 2022 nadchodzi wielkimi krokami. Wiele wskazuje na to, że podczas konferencji firma pochwali się swoimi planami względem nadchodzącego Androida 13. Oczywiście nie oznacza to, że system ten jest dla nas całkowitą tajemnicą. Do sieci trafiło już wiele przecieków na temat jego funkcjonalności. Jedną z ciekawszych, a na pewno bardziej użytecznych jest ta, że Android 13 zamieni eSIM w dual eSIM na każdym smartfonie, który obsługuje tę technologię.

Android 13 zamieni eSIM w dual eSIM

Android 13 zamieni eSIM w dual eSIM

Tym samym wraz z Androidem 13 smartfony, które mają pojedynczy chip eSIM dostaną obsługę drugiej karty i to od dowolnego operatora. Jest to więc nowość, dla której zakup nowego flagowca nie będzie konieczny. Warto tu podkreślić, że obecnie jeden chip eSIM pozwala na jednoczesne korzystanie tylko z jednego numeru. Firma Google pracuje więc nad sposobem oferowania obsługi dwóch kart SIM za pomocą jednego układu eSIM. W tym celu firma opracowała technologię multiple enabled profiles (MEP), dzięki której jeden element eSIM może jednocześnie łączyć się z dwoma operatorami. Tym samym nie jesteśmy nawet ograniczeni do korzystania z jednej sieci.

Zobacz też: W urządzeniach klientów Orange działa już ponad 100 tysięcy kart eSIM

Wiarygodności tym doniesieniom dodaje fakt, że firma Google uzyskała patent na tę technologię w 2020 roku i podobno planuje uwzględnić ją w ostatecznym wydaniu systemu Android 13 w trzecim kwartale tego roku. Może ona także trafić do Chromebooków, ponieważ funkcja ta jest niezależna od Androida. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby Apple podpisało umowę z Google na jej licencjonowanie i dodało ją do swoich iPhone, iPadów, czy MacBooków. To natomiast otwiera nowe możliwości w korzystaniu z kilku ofert jednocześnie bez konieczności umieszczania, chociażby pojedynczego slotu na fizyczne karty SIM.

Zobacz też:Rewolucja idzie powoli, ale Apple i Google są liderami eSIM

Oczywiście całość jest o wiele bardziej skomplikowana, niż tylko zapisanie dwóch numerów na jednym chipie. W końcu chodzi tu także o rozwiązanie kwestii jednoczesnego łączenia się z siecią przez moduł, który został dedykowany pojedynczemu numerowi telefonu. I o ile w przypadku tej samej sieci nie powinno być to wcale aż tak trudne, to mówimy tu przecież o dwóch różnych operatorach, a co za tym idzie połączeniu z dwoma nadajnikami jednocześnie. W przypadku urządzeń z pojedynczym zestawem anten może być to spory problem. Nie zdziwiłbym się więc gdyby okazało się, że podwójne eSIM działa ze starszymi smartfonami, o ile te oferowały także klasyczny Dual SIM, albo zestaw eSIM + SIM, natomiast możliwe będzie korzystanie tylko z dwóch numerów jednocześnie na takim urządzeniu.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy