NashStore wystartował

NashStore – rosyjska alternatywa na Androida dla zablokowanego Sklepu Play

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Google kilka tygodni temu odcięło Rosjan od zakupów w Sklepie Play. W ten sposób mogą oni pobierać darmowe aplikacje na Androida, jednak o płatnych, lub wykupie subskrypcji/walut premium mogą zapomnieć. Przy okazji nie wyświetlają się im reklamy, co wiele osób może uznać za spory plus tej sytuacji. Jednak na pewno nie należą do nich rosyjscy twórcy aplikacji. W odpowiedzi na ten ruch Rosja planuje uruchomić swój własny sklep, którego nazwa sięga do długoletniej tradycji Związku Radzieckiego: NashStore. Co można przetłumaczyć z rosyjskiego i angielskiego na NaszSklep.

NashStore

NashStore

Całość ma się odbyć z wielką pompą. Rosja planuje go uruchomić 9 maja, w dniu święta narodowego w Rosji, które upamiętnia zwycięstwo w II wojnie światowej, organizacja stojąca za inicjatywą wydała następujące oświadczenie:

YouTube i Sklep Play zawiesiły w tym miesiącu wszystkie usługi oparte na płatnościach w Rosji, w tym subskrypcje, ponieważ zachodnie sankcje w związku z działaniami Rosji na Ukrainie zaczęły stwarzać problemy bankowe w tym kraju. Niestety, Rosjanie nie mogą już normalnie korzystać zE Sklepu Play, aby kupować aplikacje, a deweloperzy stracili źródło dochodów. Dlatego właśnie stworzyliśmy sklep z rosyjskimi aplikacjami, NashStore.

Zobacz też: Rosja bez Google? Gigant opuszcza swoje biura

Warto tu skupić się na ostatnim zdaniu. Dość jasno wskazuje ono, że twórcy sklepu nie chcą korzystać z prawa do piractwa, a jedynie umożliwić handel rosyjskimi aplikacjami na terenie Rosji. Biorąc pod uwagę, że tamtejsi twórcy aplikacji także chcą z czegoś żyć, a taki scenariusz nie zakłada dopływu gotówki z zewnątrz, to nie jest to pomysł godny potępienia. Ot, lokalne władze zgotowały ludziom rzeczywistość pełną sankcji, więc trzeba sobie w niej jakoś radzić. A co więcej, widać, że ktoś znalazł sposób na zarobienie na tej sytuacji. Bawić może jednak data nawiązująca do największego zwycięstwa ZSRR i nazwa nawiązująca do ideologii komunistycznej. W końcu co jak co, ale sklep z aplikacjami nie brzmi zbyt komunistycznie. To raczej kapitalizm pokryty czerwoną farbą tylko po to, żeby coś komuś sprzedać.

Źródło: reuters

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy